moringa olejodajna
Zdrowie

Moringa olejodajna – właściwości zdrowotne, zastosowanie

Posiada niezliczone właściwości medyczne. Ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, jak i wygląd skóry. Moringa olejodajna – mimo wielu zalet należy ją spożywać z umiarem. Mimo to może wyleczyć ok. 300 chorób. My postanowiliśmy powiedzieć na jej temat nieco więcej.

Moringa, a produkty spożywcze

Moringa olejodajna ma tyle cennych właściwości, że mogłaby być śmiało stosowana jako alternatywa to codziennych produktów. Dowód? Zawiera 17 razy więcej wapnia, niż mleko, 7 razy więcej witaminy C, niż pomarańcze, 15 razy więcej potasu, niż banany, aż 25 razy więcej żelaza, niż szpinak, 36 razy więcej magnezu, niż jajka, a także 4 razy więcej witaminy A, niż marchew. Ponadto Moringa zawiera także ogromne ilości manganu, który bierze czynny udział w budowie kości i stawów, a także przemianie materii. To również duża zawartość boru mająca wpływ na prawidłowe funkcjonowanie mózgu. Co więcej – żadna inna roślina nie ma w sobie tyle boru, co moringa. Ponadto zawiera cenne antyoksydanty.

Inne zastosowania moringi

Moringa wykorzystywana jest w przemyśle farmaceutycznym, medycznym, kosmetycznym, a także do produkcji biopaliwa. Ponadto wykorzystywana jest jako pasza dla zwierząt.

Drzewo moringi olejodajnej

Moringa ze względu na swoje cenne właściwości potocznie określana jest jako cudowne drzewo. Moringę olejodajną wykorzystuje się nie tylko w medycynie, ale i m.in. w kosmetyce, czy przemyśle spożywczym. Wykorzystuje się nie tylko liście tego drzewa, ale i kwiaty, czy korę. Jako ciekawostkę warto dodać, że kora w smaku przypomina chrzan. W przypadku moringi olejodajnej wykorzystuje się też ziarna. Moringa olejonajna to inaczej gatunek drzewa tropikalnego z rodziny moringowatych. Pochodzi z północno – zachodnich Indii i Pakistanu. Spotkać je jednak można także w Afryce, Azji, czy Ameryce Południowej. Drzewo jest odporne na susze.

Moringa w aptece

Moringę olejodajną można kupić w aptece. W Polsce spotykana w formie sproszkowanych liści i oleju. Cena takiego preparatu to ok. 10 zł.

Sposób przygotowania naparu

Łyżeczkę ciętych liści należy zalać szklanką gorącej wody, a następnie parzyć przez ok. 10 minut. Taki napar należy pić trzy razy w tygodniu. Wyżej wspomnieliśmy o działaniu moringi na wygląd skóry. Tymczasem olej zalecany jest do pielęgnacji skóry i włosów.

Przeciwwskazania

Jak każdy środek tak i moringa olejodajna ma swoje przeciwwskazania. Nie zaleca się jej kobietom w ciąży, gdyż może wywołać nie tylko skurcze, ale i poronienie.

One thought on “Moringa olejodajna – właściwości zdrowotne, zastosowanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *