sport
Trening

Sport osób niepełnosprawnych

Igrzyska Paraolimpijskie, to najważniejsze wydarzenie sportowe sportowców z różnymi niepełnosprawnościami. Zawody na Paraolimpiadzie dzielone są nie tylko pod względem samych dyscyplin, ale i rodzajów niepełnosprawności. A mamy tu takie kategorie jak: Amputacja, Porażenie Mózgowe, Niepełnosprawność Intelektualna, Wózek Inwalidzki, czy Niewidomi. Wśród kategorii jest również Les Autres – ta zalicza zawodników z niepełnosprawnością, która nie odwołuje się do żadnej z powyższych kategorii.

Igrzyska Paraolimpijskie to jednak nie tylko duma dla naszego kraju, gdzie co cztery lata wiążą się z imponującą ilością medali dla naszego kraju. To wydarzenie wydaje się być niejako zwieńczeniem ciężkiej pracy i wielu treningów osób z niepełnosprawnościami, co daje jasny dowód jak istotna dla nich jest aktywność fizyczna. Bo sport osób niepełnosprawnych, to temat, w którym wciąż rośnie nasza świadomość. A jaki sport jest najlepszy dla osób z niepełnosprawnościami?

Nie tylko pływanie

Choć o tym jak woda ma doskonały wpływ w walce z różnego typu schorzeniami nie trzeba mówić. To właśnie pływanie wymieniane jest jako jedna z najpopularniejszych aktywności fizycznych jeśli chodzi o rehabilitacje. Dlatego też rodzice zapisują swoje dzieci na basen w wielu przypadkach już od najmłodszych lat. Pływanie pozwala stymulować prace mięśni i stawów. Ponadto człowiek zyskuje większą kontrole nad oddechem. Woda wspomaga również pracę serca, a także układu krążenia.

Wyżej wspomniana rehabilitacja to też jazda konno. Ogromną rolę w rozwoju osób z niepełnosprawnościami pełni także muzykoterapia, jednak, by opisać szereg jej zalet, to potrzebowalibyśmy co najmniej osobnego artykułu.

Jeśli chodzi o bieganie, to ewentualny wózek inwalidzki, czy amputowana kończyna (lub dwie) w przypadku regularnych treningów nie są żadną przeszkodą. Nie mówiąc już o koszykówce, gdzie zawodnicy na wózkach od lat tworzą zawodowe drużyny.

A jak wygląda zima?

Narciarstwo biegowe, czy alpejskie. Zimą również chętnie zajmujemy się sportem. Jednak ze względu na chociażby warunki pogodowe aktywność fizyczna o tej porze roku wydaje się być dużo bardziej niebezpieczna. Mogłoby więc się wydawać się, że to nie jest temat dla osób z niepełnosprawnościami. Nic bardziej mylnego. Przy czym w tym przypadku istotna jest stałą opieka profesjonalistów, jeśli jest ona zapewniona, to praca w trudniejszych warunkach może stać się wręcz atutem względem radzenia sobie z nimi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *