Zdrowie

Co to jest łokieć tenisisty i jak go leczyć?

Uprawiając regularnie sport, chcemy zawsze być lepsi i szybsi. Motywuje nas sukces, dlatego też bardzo często zapominamy o naszym zdrowiu w dążeniu do celu. Czasem może to przyczyniać się do wielu kontuzji, choć nie tylko to. W niewielu przypadkach nawet praca przy komputerze może powodować mikro urazy. Tym razem chcemy podjąć temat kontuzji, jaką jest łokieć tenisisty. Jakie są jej przyczyny i jak można się z nią uporać? Zapraszamy do naszego krótkiego poradnika.

Czym jest łokieć tenisisty?

Łokieć tenisisty to uraz, który mimo swojej nazwy, nie przytrafia się wyłącznie tenisistom, choć stanowią oni spory procent kontuzjowanych. Jest to tak zwana entezopatia mięśni prostowników nadgarstka. Inaczej są to zmiany przeciążeniowe przyczepów ścięgien do kości. Ból zlokalizowany jest w okolicach łokcia, jednak bezpośrednio go nie dotyczy. Promieniuje często na przedramię i nadgarstek, powodując stały dyskomfort. Wynika on z nakładających się na siebie mikro urazów przyczepu mięśniowego przy łokciu, z powodu np. przetrenowania przedramienia, czy długotrwałego skurczu mięśni podczas np. majsterkowania. Może być to również skutek pracy siedzącej, przy komputerze, gdy przez cały czas mamy nienaturalnie zgięte ręce – w stanie permanentnego skurczu. Jest to bolesna i uciążliwa dolegliwość, warto zatem wiedzieć, jak ją skutecznie leczyć.

Jak leczyć łokieć tenisisty?

W pierwszej kolejności należy dokładnie zdiagnozować tę przypadłość i wykluczyć inne. W tym celu warto udać się do specjalisty ortopedy. Już po badaniu fizykalnym i wywiadzie lekarz powinien wiedzieć, czy ból po wewnętrznej stronie łokcia to tak zwany „łokieć tenisisty”. Jeśli diagnoza nie jest pewna, należy wykonać także badanie USG, a czasem nawet konsultację z fizjoterapeutą. Leczenie polega na odpoczynku i regeneracji uszkodzonych tkanek. W tym celu należy zaprzestać nadmiernej pracy tego mięśnia, zaleca się zatem inną pozycję podczas pracy i przerwę w trenowaniu. Można dokonać także wstrzyknięcia osocza bogatopłytkowego w tę okolicę, by przyspieszyć jej odnowę. Niezbędna może okazać się rehabilitacja u fizjoterapeuty i regularne, specjalistyczne ćwiczenia.

Co jeszcze może pomóc w leczeniu łokcia tenisisty?

Oprócz tradycyjnych metod także tych farmakologicznych, bardzo dobrym pomysłem będzie opaska na łokieć. Jest to niedrogie akcesorium, które pomaga w utrzymaniu w dobrej pozycji łokcia, bez odczuwania dyskomfortu. Dobra opaska na łokieć charakteryzuje się swoją elastycznością, przy jednoczesnym dobrym podtrzymaniem łokcia. Miękka tkanina dopasowuje się do ruchów kontuzjowanego i posiada wygodny anatomiczny kształt. Jeśli chodzi o bardziej zaawansowane technologicznie opaski na łokieć, to możemy wyróżnić także te przypominające ortezy. Są one bardziej specjalistyczne i wymagają konsultacji lekarskiej przed założeniem. Przykładowo orteza stawu łokciowego powinna być dobrze dobrana pod względem rozmiaru, ponieważ posiada peloty z wypustkami, które profesjonalnie dopasowane korzystnie wpływają na bolesny łokieć tenisisty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *