kawa
Zdrowie

Kawa – prawda i fałsz

Kawa znana jest od wieków, jako napój który pobudza nas i dodaje energii. Na jej temat krąży jednak wiele opinii, zarówno pozytywnych, jak negatywnych. Zastanówmy się, które z nich są prawdziwe i czy kawę można uznać za zdrową?

  • Kawa uzależnia

Panuje przekonanie, że kawa, a w zasadzie zawarta w niej kofeina, uzależnia. Jak jednak dowodzą badania, kawa cechuje się bardzo niskim potencjałem uzależniającym. Jeżeli odstawimy kawę, owszem możemy poczuć ból głowy, nerwowość, niepokój, czy problem z koncentracją, jednakże te objawy bardzo szybko ustępują.

  • Kawa pobudza i poprawia koncentrację

Kofeina, która zawarta jest w kawie, oddziałuje na nasz układ nerwowy. Lepiej radzimy sobie z uczuciem senności, znużenia, zmęczenia. Kawa poprawia, nasze ogólne samopoczucie, sprawia, że lepiej pracujemy, mamy więcej energii, a przede wszystkim nie odczuwamy senności.

  • Kawa z mlekiem?

Wiele osób uważa, że kawa jest zdrowsza, jeżeli pijemy ją z dodatkiem mleka. Panuje przekonanie, że kawa wypłukuje magnez i wapń z organizmu. Jeżeli jednak spożywamy kawę z umiarem, nie grożą nam takie nieprzyjemne dolegliwości. Jeśli jednak lubimy kawę z mlekiem, z całą pewnością możemy taką właśnie pić.

  • Kobiety w ciąży nie powinny pić kawy

Będąc w ciąży nie musimy całkowicie wyrzekać się kawy. Jeżeli będziemy pić ją umiarkowanie, w niewielkich ilościach, z całą pewnością nie przyniesie żadnej szkody, zarówno dla matki jak i dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *