Trening

Maszyny czy wolne ciężary?

Maszyny czy wolne ciężary?

Trening siłowy wykonywany może być zarówno na wolnych ciężarach, jak i maszynach przeznaczonych do ćwiczeń. Obie metody są efektywne, aby osiągnąć jednak pełnię możliwości warto zainteresować się korzyściami płynącymi z trenowania zarówno na maszynach, jak i na wolnych ciężarach.

Trening na maszynach

Siłownia to miejsce, w którym znajdziemy liczne przyrządy przeznaczone do wykonywania treningu – hantle, sztangi, odważniki kettlebells, a także maszyny, które cieszą się największą popularnością wśród początkujących. Wynika to przede wszystkim z prostoty obsługi maszyn. Na maszynie z powodzeniem poradzą sobie nowicjusze, osoby po kontuzji, a także osoby starsze. Ćwiczenia na maszynach nazywane są „ćwiczeniami izolowanymi” – co oznacza zaangażowanie konkretnej partii mięśni podczas wykonywania powtórzenia. Jednocześnie nie wymaga szczególnej koncentracji na technice wykonywanego ćwiczenia, gdyż maszyna odpowiednio układa nasze ciało. Plusem treningu na maszynach jest również możliwości dokładania obciążenia, bez konieczności asekuracji ze strony drugiej osoby.

Trening na maszynach to rozwiązanie idealne dla osób początkujących. Gwarantują one przede wszystkim bezpieczeństwo i prostotę obsługi, a na początku przygody z siłownią wymierne efekty.

Co zatem z wolnymi ciężarami?

Podstawową zaletą treningu na wolnych ciężarach jest aktywizacja większej ilości mięśni, zarówno tych powierzchownych, jak i tych głębokich, odpowiadających za stabilizację stawów. Przy większości ćwiczeń aktywny jest główny ośrodek stabilizacji naszego organizmu, czyli core (brzuch + odcinek lędźwiowy pleców). Jednocześnie sztanga czy odważnik wymaga od nas ciągłej koncentracji i stabilizacji całego ciała podczas ćwiczeń. Dzięki temu dany mięsień angażowany jest w 100%, co skutkuje lepszą stymulacją i w efekcie lepszymi przyrostami.

Trening siłowy z wolnymi ciężarami wpływa także na centralny ośrodek układu nerwowego. Ćwiczenia ze sztangą pozytywnie wpływają także na funkcjonalność, angażując do pracy duże grupy mięśniowe, naśladujące codzienne ruchu. Przykładem może być martwy ciąg, który odtwarza ruch podnoszenia przedmiotu z ziemi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *