przejedzenie
Dieta

Co robić, gdy dochodzi do przejedzenia?

Z uczuciem przejedzenia zetknął się chyba każdy z nas. Zastawione stoły w trakcie spotkań świątecznych, obfite posiłki to okazje do tego, aby móc mówić właśnie o owym przejedzeniu. Samo jedzenie jest przyjemnością, ale skutki nadmiernego spożywania różnych pyszności w krótkim czasie mogą nie być już przyjemne. Uczucie przejedzenia nie jest niczym innym jak uczuciem jakby nam miało za moment rozerwać żołądek. To oczywiste, że znacznie lepszym rozwiązaniem jest nie dopuszczać do takiej sytuacji, ale jeśli już mamy z nią do czynienia, to również możemy zastosować pewne metody, dzięki którym będziemy mogli znacznie szybciej poradzić sobie z zaistniałą sytuacją.

Objawy przejedzenia

Przy przejedzeniu będziemy mieli do czynienia nie tylko z uczuciem pełnego żołądka, ale również można wskazać na wystąpienie zgagi, na odruchy wymiotne czy też na wzdęcia. Bynajmniej w żadnej takiej sytuacji nie będziemy mogli mówić o czymś pozytywnym. Uczucie przejedzenia jest związane z tym, że w naszym żołądku znajduje się zbyt duża ilość treści i tenże żołądek będzie się już tylko rozciągał. Jednakże uczucie to jest pewnym naturalnym odruchem organizmu, sygnałem do tego, aby zaprzestać dalszego spożywania pokarmów. Wprawdzie żołądek ma możliwości rozciągnięcia się do takich rozmiarów, aby móc przyjąć nawet czterokrotną ilość pokarmu, jaka mogłaby się w nim normalnie zmieścić, ale tak naprawdę po co się męczyć. Jeśli jednakże doszło już do przejedzenia, to co możemy w takiej sytuacji zrobić i czy jedynym wyjściem jest w takiej sytuacji przeczekać? Na pewno jednym z pierwszych i najłatwiejszych sposobów na to, aby złagodzić nieco skutki przejedzenia, jest napicie się herbaty.

Herbata z cykorii

Bardzo korzystnym rozwiązaniem jest wypicie herbaty z cykorii lub też naparu z rumianku. To elementy, które pozwalają na złagodzenie dolegliwości. Ponadto również można sięgnąć po napar z mięty pieprzowej lub przynajmniej po cukierek miętowy. To właśnie mięta jest tym składnikikem, który złagodzi zjawisko nudności, gazów czy też niestrawności wynikłych z przejedzenia. Po miętę pieprzową jednakże nie należy sięgać wówczas, kiedy mamy do czynienia z refluksem żołądkowo- jelitowym. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również sięgnięcie po alkohol, ale z umiarem i nie po każdy jego rodzaj. Może to być kieliszek wódki żołądkowej gorzkiej lub też likieru miętowego.

Ruch na świeżym powietrzu

Nieodzownym sposobem na przejedzenie jest także ruch na świeżym powietrzu. Oczywiście jeśli spożyjemy nadmierną ilość pokarmu, to czymś naturalnym jest niechęć do poruszania się, ale warto mimo wszystko się zmobilizować, ponieważ dolegliwości powstałe w wyniku przejedzenia mogą bardzo szybko wówczas ustąpić. Można także sięgnąć po kompot z suszu czy też po środki apteczne, które złagodzą działanie kwasów żołądkowych. Niemniej jednak podstawową kwestią jest to, aby nie dopuszczać do zjawiska przejedzenia, a tym samym do towarzyszących mu dolegliwości. Wtedy będziemy mogli mówić, że jedzenie jest związane tylko i wyłącznie z samą przyjemnością, a nie z czymś mającym negatywny wydźwięk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *