rak jamy ustnej
Zdrowie

Nowotwory jamy ustnej

Nowotwór budzi obawy, strach, aczkolwiek w rzeczywistości nie jest on wyrokiem na człowieka. Wiedza na temat nowotworów może być tym elementem, który pozwoli bardziej racjonalnie do nich podejść i jednocześnie uwierzyć w powodzenie leczenia. Nowotwory mogą dotykać różnych części ciała, mogą one rozwijać się w różnych miejscach. Na pewno jedne z nich występują rzadziej, inne nieco częściej. Każdy z rodzajów nowotworów może także różnorodnie rokować. Nowotwory jamy ustnej należą do grupy tych występujących stosunkowo rzadko. Jednakże jeśli już występują, to jednocześnie też mamy do czynienia z bardzo wysokim współczynnikiem umieralności.

Właściwa diagnoza

Oczywiście w ich leczeniu niezwykle ważne jest to, aby jak najszybciej je właściwie zdiagnozować. Początkowo bowiem możemy mieć do czynienia z objawami łudząco przypominającymi jakieś przeziębienie, jakiś stan zapalny rozwijający się w jamie ustnej. Tym samym owe obawy mogą być również zbagatelizowane przez osobę, która odczuwa określone dolegliwości. Co możemy zaliczyć do nowotworów jamy ustnej? Nowotwór może zaatakować bardzo wiele różnych gruczołów, organów w obrębie jamy ustnej.

Rodzaje nowotworów

Możemy zatem wyróżnić w tym względzie nowotwory ślinianek przyusznych, krtani, przełyku, gardła, węzłów chłonnych, oczodołów, nosa, policzka, wargi, podniebienia jak również i tarczycy. Jest więc tego sporo. To, co występuje i co jest obecnie diagnozowane najczęściej, to nowotwory zlokalizowane na dnie jamy ustnej mające charakter płaskonabłonkowy. Z samego początku nowotwór jamy ustnej może nie dawać żadnych objawów i tak naprawdę może być niewidoczny. Jednakże w samej strukturze taki nowotwór będzie się już rozwijał. Po pewnym czasie mogą pojawić się pewne objawy, które jednakże rzadko są od razu kojarzone z nowotworem. Znacznie częściej mowa jest po prostu o objawach przeziębienia.

Wczesne objawy nowotworu

Co zatem można zaliczyć do wczesnych objawów nowotworu jamy ustnej? Na pewno należy zwrócić uwagę na ból gardła, ból języka, trudności z przełykaniem, na długo utrzymującą się chrypką, pojawiające się nie gojące się rany w jamie ustnej, zwiększenie ilości wydzielanej śliny, zgrubienia które będą występować w rejonie szyi oraz z rejonie żuchwy, opuchlizna na twarzy, przemieszczanie się gałki ocznej, trudności w oddychaniu, gorączka septyczna. Jeśli mamy do czynienia z zaawansowanym stadium tejże choroby, to równocześnie też możemy mieć do czynienia z wystąpieniem krwotoków z miejsc dotkniętych nowotworem.

Bolące gardło nie zawsze będzie oznaką rozwijającego się nowotworu. Niemniej jednak jeżeli w obrębie jamy ustnej będziemy mieli do czynienia z jakimikolwiek objawami chorobowymi, które nie chcą ustąpić lub coraz bardziej się nasilają, to należy poszerzyć diagnostykę i mieć na uwadze także to, że  w tej sytuacji możemy mieć do czynienia z rozwijającym się nowotworem jamy ustnej. Takie podejście może nam bowiem uratować życie i jednocześnie też skrócić czas leczenia choroby. Wiele osób po prostu zbyt długo bagatelizuje pojawiające się objawy, a gdy zwrócą się do specjalisty, to bardzo często jest już za późno na skuteczne leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *