odra
Zdrowie

Odra u dzieci – jak rozpoznać i leczyć?

Odra to częsta choroba wieku dziecięcego. Wywoływana jest przez wirus i zapaść na nią mogą nawet niemowlęta w wieku od 6 miesiąca życia, które nie zostały poddane szczepieniu. Co kilka lat mamy do czynienia z epidemią odry, dlatego warto wiedzieć, jakie są jej objawy a także jak leczy się chorobę.

Odra u dzieci niemalże odchodzi w zapomnienie a wszystko dlatego, że mamy obecnie bardzo skuteczne szczepionki. Jednakże nie oznacza to, że jest całkowicie wyeliminowana a dodatkowo jest bardzo zaraźliwa. Jedna chora osoba może nawet zarazić potencjalnie 20 innych osób.

Główne objawy odry u dzieci

Pierwsze objawy odry u dzieci to:

  • gorączka
  • katar
  • ból gardła
  • kaszel – męczący i suchy
  • zaczerwienienie oczu i światłowstręt
  • twarz chorego dziecka jest zaczerwieniona
  • wysypka

Charakterystyczny objaw odry

Charakterystycznym objawem odry u dziecka jest wysypka. Początkowo jest ona gruboplamista, zlewa się w czerwone plamy, grudki, które mają nieregularny kształt. W pierwszej kolejności pojawia się za uszami, potem na twarzy, a w końcowym etapie obejmuje tułów. Także śluzówka w jamie ustnej jest zaczerwieniona, a dziecko ma katar, kaszel i gorączkę. Po kilku dniach od zachorowania wysypka staje się brunatna i zaczyna się złuszczać.

Jak leczyć odrę wśród dzieci?

Odrę możemy leczyć jedynie objawowo. Nie ma odpowiednich leków przeciwwirusowych. Gorączkę można obniżyć dostępnymi na rynku preparatami i warto podawać dziecku syropy przeciwkaszlowe. Aby choroba szybciej ustąpiła dziecko powinno leżeć w łóżku w pokoju zaciemnionym, ponieważ dzięki temu złagodzi się światłowstręt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *