Fundamenty Trening

Pierwszy raz na siłowni

Masz zamiar po raz pierwszy wybrać się na siłownię? Sprawdź co ze sobą zabrać i jak przygotować się do treningu.

Każdy z nas kiedyś zaczynał swoją przygodę ze sportem i każdy kiedyś po raz pierwszy przekroczył próg siłowni. Niemniej jednak dla sporej części osób to właśnie wspomniany „pierwszy raz” na siłowni stanowi swego rodzaju przyczynę stresu. Powód? No cóż, w praktyce często wyobrażamy sobie, że siłownia jest miejscem, w którym spotkać możemy wyłącznie osoby o idealnej sylwetce i ogromnej wiedzy obejmującej zarówno techniki ćwiczeń, jak i sposoby żywienia. Ile w tym prawdy? Raczej niewiele. Siłownia to po prostu miejsce, do którego uczęszczają osoby pragnące pracować nad sylwetką, a więc dokładnie takie jak… Ty.

Co ze sobą zabrać?

Wybierając się na siłownię koniecznie zabierze ze sobą wygodny strój do ćwiczeń, ręcznik i żel pod prysznic, klapki oraz buty na zmianę. Panie powinny również wyposażyć się w szczotkę i gumkę do włosów, co tyczy się zwłaszcza posiadaczek dłuższych kosmyków. Dodatkowo warto wyposażyć się w butelkę wody mineralnej, która umożliwi nawadnianie organizmu po ćwiczeniach. Konieczności posiadania stroju sportowego i obuwia nie będę tłumaczył, ponieważ wydaje mi się to oczywiste. Przybory higieniczne oraz klapki i ręcznik umożliwią natomiast komfortowe skorzystanie z kabiny prysznicowej po zakończonym treningu.

Jak się zachować?

Po wejściu na główną salę nie uciekaj w przysłowiowy kąt bojąc się, że ktoś skarci Cię spojrzeniem. Takie sytuacje mają z reguły miejsce wyłącznie w komediach sensacyjnych. Co więc zrobić? Przede wszystkim znajdź trenera, przedstaw się i wyjaśnij, że jako początkujący potrzebujesz rady w doborze ćwiczeń. W ten sposób uzyskasz fachową pomoc i unikniesz popełniania podstawowych błędów. Oczywiście przed przystąpieniem do ćwiczeń, pamiętaj o rozgrzewce np. w formie 5 minutowej jazdy na rowerku stacjonarnym.

Uwaga z obciążeniem

Pamiętaj, że pierwsza wizyta na siłowni ma charakter typowo poznawczy; Twoim celem jest wybór odpowiedniego treningu, poznanie dostępnych maszyn i zarazem dostosowanie obciążenia do swoich możliwości. W związku z tym daruj sobie silnie forsujący trening i nie staraj się ćwiczyć z tak dużym obciążeniem, z jakim ćwiczą osoby zaawansowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *