Restrykcyjna dieta czy zbilansowana dieta redukcyjna
Dieta

Restrykcyjna dieta czy zbilansowana dieta redukcyjna?

Masz już dość problemów wynikających z Twojej nadwagi? Chcesz w końcu pozbyć się zbędnych kilogramów i udowodnić sobie, a także całemu światu, że możesz tego dokonać? Jeśli już podjąłeś taką decyzję, na pewno szukasz rozwiązania, które pomoże Ci we wprowadzeniu zdrowego trybu życia i prawidłowego odżywiania. Co zatem wybrać: restrykcyjną dietę czy zbilansowaną dietę redukcyjną? Zobacz, jak możesz się do tego zabrać.

Czy restrykcyjna dieta to dobry pomysł na odchudzanie?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, najpierw należałoby zadać zupełnie inne. A mianowicie – czym jest restrykcyjna dieta? Otóż każdy system żywienia, który przyniesie wręcz oszałamiające wyniki, jeśli chodzi o zrzucenie zbędnych kilogramów można nazwać restrykcyjnym. Zwykle na początku waga leci mocno w dół, głównie ze względu na utratę zatrzymanej w organizmie wody. To dieta, na którą bardzo łatwo się przechodzi – nie jest zbyt wymagająca, nie wymaga nauki niczego nowego, ani nawet nie wymusza pracy nad sobą. Taką dietę można określić jednym zdaniem “schudniesz, jak wytrzymasz jakiś czas”. Przez to spektakularne rezultaty zobaczysz na samym początku, ale przez zbyt duże ograniczenia – dieta zwykle zostaje porzucana, nawet przed upływem wskazanego czasu. A tym czasem może być na przykład tydzień, dwa lub trzy.

Po czym jeszcze poznać, że dieta jest restrykcyjna? Charakterystyczne są dla niej dwa niezależne czynniki. Albo będziesz cały czas chodzić głodny, albo będziesz zmuszony do wyeliminowania z diety jakiś produktów np. zbożowych czy mlecznych. Zwykle takie zachowanie doprowadza do osiągnięcia deficytu energii. Przy stosowaniu diety restrykcyjnej nikt też nie zwraca uwagi na tak ważne dla organizmu człowieka składniki odżywcze. Chodzi tu o proporcje białek, tłuszczy, węglowodanów, witamin i składników mineralnych. 

Konsekwencje płynące ze stosowania restrykcyjnej diety

Istnieje cała lista konsekwencji płynących ze stosowania diety restrykcyjnej. Decydując się na taką dietę możesz spodziewać się problemów z wypróżnianiem, charakteryzującymi się biegunkami, zaparciami i bólami brzucha. Niedobory witamin powodują ogólne osłabienie organizmu, co zauważysz w postaci łamliwych paznokci i włosów oraz coraz gorszej kondycji skóry. Efektem restrykcyjnej diety jest też ciągłe zmęczenie i sen nie przynoszący wypoczynku. Zwiększa się ryzyko wystąpienia osteoporozy, a także uszkodzenia nerek i wątroby. Mogą pojawić się problemy z pamięcią i ogólną koncentracją. Ponadto niskokaloryczna dieta sieje spustoszenie jeśli chodzi o ilość dostarczanych witamin i składników mineralnych do organizmu – co niestety ma ogromnie negatywny wpływ na płodność.

Czym jest zbilansowana dieta redukcyjna?

W przeciwieństwie do diety restrykcyjnej daje na początku dużo mniej widoczne efekty. Wymaga zmiany nawyków i dużej pracy nad sobą. Jeśli się w nią wkręcisz, poprowadzi Cię do celu w dobrym samopoczuciu, bez uczucia głodu i na dodatek bez negatywnych konsekwencji dla Twojego zdrowia. Zbilansowana dieta skupia się na dostarczaniu do organizmu odpowiednio skomponowanych składników odżywczych, zamkniętych w różnorodnych produktach. Pomoże Ci nie tylko utracić zbędne kilogramy, ale przede wszystkim – zadbać o własne zdrowe. Utrata wagi następuje przy wykorzystaniu rozsądnego deficytu energetycznego, co sprowadza się do stopniowego zmniejszania masy ciała. Na dodatek jej wprowadzenie do życia wiąże się z wprowadzeniem zdrowego trybu życia już na zawsze. 

Czy utrzymanie zbilansowanej diety redukcyjnej jest trudne?

Początki mogą być nawet bardzo trudne – to tak jak z rzucaniem papierosów – trzeba przewartościować cały system odpowiedzialny za żywienie. Całe szczęście z pomocą przychodzą nowinki technologiczne, które śmiało można nazwać “motywatorami”. Jednymi z takich nowinek są smartbandyczyli inteligentne opaski fitness. Te małe i niepozorne elektroniczne zegarki pozwalają na połączenie z różnymi aplikacjami w Twoim smartfonie. Nie dość, że będą monitorować Twoją całodzienną aktywność, to część z nich potrafi monitorować jakość Twojego snu. Opaska pomoże Ci zadbać o aktywność fizyczną w ciągu dnia, a połączona z odpowiednią aplikacją, rozłoży Twoje spalone kalorie i zapotrzebowanie energetyczne na czynniki pierwsze, tak, abyś wiedział ile konkretnych składników odżywczych dostarczyć do organizmu każdego dnia, aby zrzucić zbędne kilogramy, Ponadto aplikacje wyposażone są w wiele ciekawych przepisów i oferują dołączenie do grup wsparcia na portalach społecznościowych co jest dodatkowym motywatorem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *