dieta
Dieta

Nawyki rodziców mają wpływ na dzieci

Nie jest tajemnicą, że dzieci naśladują swoich rodziców. Są oni dla nich osobami znaczącymi, mającymi wpływ na cały ich obecny światopogląd, jak również ten przyszły. Wiele dziecięcych zachować odzwierciedla zachowania rodziców. Niestety dotyczy to zarówno nawyki pozytywne jak i negatywne. Wydawać by się mogło, że jednak te negatywne zachowania dzieci przyswajają szybciej i z większym zaangażowaniem. Nie jest to prawdą, gdyż najczęściej jest tak, iż dzieci powtarzają te zachowania, które częściej zauważają.

Jak wychowywać dzieci?

Małe dzieci nie widzą różnicy między dobrem a złem. Bezapelacyjnie uznają za dobre to, co rodzic powie, że takie właśnie jest. Myśl ta jest jedną z fundamentalnych założeń świadomego rodzicielstwa. Rodzic musi mieć świadomość tego, że swoim zachowaniem na co dzień wpływa na zachowanie swojego dziecka w przyszłości. Syn, który widzi, że ojciec po pracy idzie na spacer, żeby odpocząć, również zostawi telefon czy tablet i pójdzie z nim. Córka, która widzi mamę wykonującą wieczorne ćwiczenia, również będzie chciała poćwiczyć razem z nią. To samo dotyczy diety. Dziecko nie zje zdrowej i pożywnej brukselki widząc, że rodzice nie jedzą, bo później zamówią pizzę, albo jedli po pracy fast- food na mieście.

Zdrowe nawyki żywieniowe są ważne dla zdrowia wszystkich domowników, a przecież przykład płynie z góry. Warto nauczyć dzieci aktywnego spędzania czasu i zdrowych nawyków żywieniowych wówczas, gdy jeszcze mamy na to wpływ. Za kilka lat nie będziemy dla nich aż tak ważni, gdyż naturalnym jest, iż na pewnym etapie rozwoju grupy rówieśnicze są bardziej opiniotwórczy niż rodzice. Warto wykorzystać ten czas i zadbać o zdrowie naszych najbliższych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *