kleszcze
Zdrowie

Choroby odkleszczowe

Pojawiają się każdego roku już wiosną i są dla wielu osób zmorą. Kleszcze, bo o nich mowa, to pajęczaki bardzo nikłej wielkości, które jednak zarówno dla ludzi jak i dla ludzkich pupili są bardzo groźne. Żywią się one krwią i czyhają na swoją ofiarę, aby się w nią wbić i móc tym samym pożywić się ową krwią. Same w sobie nie są oczywiście groźne, ale fakt iż mogą one przenosić na swoją ofiarę różnego rodzaju bakterie powoduje owo zagrożenie. Kleszcze powodują szereg różnych chorób, aczkolwiek oczywiście nie każde ukąszenie tego pajęczaka jest równoznaczne z zakażeniem.

Nie bagatelizuj kleszczy!

Większość ukąszeń nie powoduje żadnych skutków zdrowotnych, co jednakże nie oznacza wcale, że należy kleszcze bagatelizować. Bardzo istotne jest bowiem to, że choroby mogące być wywołane przez kleszcze są bardzo groźne dla człowieka i mogą nawet stanowić dla niego śmiertelne zagrożenie. Mówiąc o chorobach wywołanych przez ukąszenie kleszcza, będziemy przede wszystkim wskazywać na dwie najczęściej spotykane jednostki chorobowe. Mowa jest przede wszystkim zatem o odkleszczowym zapaleniu mózgu oraz o boreliozie. Jeśli mowa jest o kleszczowym zapaleniu mózgu, to owa choroba jest wywoływana przez pewien wirus.

Zapalenie mózgu a ugryzienie kleszcza

W wyniku działania tego wirusa może dochodzić do zjawiska zapalenia mózgu czy też do wystąpienia zapalenia opón rdzeniowo- mózgowych. Jednocześnie też należy tutaj jasno zaznaczyć, że mamy do czynienia z chorobą, która może być dla człowieka śmiertelna. Aby całkowicie wyeliminować możliwość wystąpienia tejże choroby, należy poddać się specjalnemu szczepieniu przeciw odkleszczowemu zapaleniu mózgu. Jeśli bowiem dojdzie do wniknięcia wirusa do organizmu człowieka, to nie jest możliwe całkowite wyleczenie. Choroby tej nie można na chwilę obecną całkiem wyleczyć, a jedynie można łagodzić jej objawy. Drugą z jednostek chorobowych powodowanych ukąszeniem kleszcza jest borelioza. Jest to bardzo groźna, a zarazem także bardzo podstępna choroba. Po ukąszeniu przez zakażonego kleszcza dana osoba może bowiem przez bardzo długi czas nie mieć świadomości zakażenia, może nie odczuwać żadnych dolegliwości, a jeśli nawet będzie jakieś dolegliwości odczuwać, to będą one niejednoznaczne i tym samym bardzo trudno będzie je skojarzyć właśnie z ukąszeniem przez kleszcza.

Jak leczyć boreliozę?

Leczenie boreliozy jest bardzo trudne i długotrwałe, a zarazem także nie zawsze jest ono w pełni skuteczne. Tym samym bardzo istotne jest to, aby nie narażać się na ukąszenie przez tego pajęczaka. Po wizytach na łące, w lesie, w parku, dobrym nawykiem jest na pewno skontrolowanie swojego ciała pod kątem obecności na nim kleszcza. Jednocześnie też bardzo dobrym nawykiem jest także stosowanie różnego rodzaju preparatów, które w dużym stopniu są w stanie ochronić człowieka przed ukąszeniem przez kleszcza. Jeśli chodzi o choroby wywołane przez kleszcze, to może ich być nieco więcej. Niemniej jednak to właśnie te dwie jednostki chorobowe, jakie zostały tutaj wymienione, są najczęściej się pojawiającymi, a tym samym możemy tutaj mówić o największym zagrożeniu ich wystąpienia po ukąszeniu przez owego kleszcza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *