mikrobiom
Zdrowie

Dlaczego warto dbać o mikrobom?

Mikrobiom to wszystkie mikroorganizmy żyjące w naszym organizmie. Są to zdrowe bakterie, bez których człowiek nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Organizm ludzki współpracuje z bakteriami, których łączna waga to aż dwa kilogramy. Znajdują się one między innymi w przewodzie pokarmowym, układzie moczowo- płciowym, jamie ustnej oraz skórze, gdzie ich skupisko jest największe.

Czym jest mikrobom?

Mikrobiom jest naszą naturalną barierą ochronną. Co ważne, mikrobiom każdego człowieka jest unikatowy, podobnie jak tęczówka oka czy linie papilarne. Na jego budowę składa się wiele czynników do których należą dieta, płeć, promieniowanie UV, wykonywany zawód, miejsce zamieszkania, stosowane leki i kosmetyki czy używana odzież. Pełni on bardzo ważne funkcje, miedzy innymi broni nas przed szkodliwymi drobnoustrojami oraz pomaga w utrzymaniu prawidłowego pH skóry. Te pożyteczne bakterie rozkładają również pot, zamieniając go w naturalną substancję nawilżającą, dzięki czemu niezachwiana pozostaje gospodarka hydrolipidowa skóry. Nasuwa się zatem wniosek, że im bogatszy mikrobiom tym piękniejsza i elastyczniejsza skóra.

Niestety nie mamy wpływu na większość czynników, które go kształtują, jednak możemy przyczynić się do jego jakości stosując odpowiednie kosmetyki do codziennej pielęgnacji ciała. Powinny one być delikatne dla naszej skóry Inie zmieniać jej naturalnego pH. Najlepsze są te kosmetyki myjące, które swoim składem przypominają wodę wzbogaconą o delikatne komponenty substancji oczyszczających.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *