Poduszki ortopedyczne dla niemowląt
Zdrowie

Jaka poduszka dla rocznego dziecka?

Małe dziecko zasadniczo nie potrzebuje poduszki ułożonej w łóżeczku. Nie powinna się ona znaleźć w kołysce noworodka. W odniesieniu do nieco starszych dzieciaków, śpiących w łóżeczku, obecność poduszki jest przez większość specjalistów odradzana. Ma to związek z brakiem takiej potrzeby, a ponadto również jest to związane z zapewnieniem pełnego bezpieczeństwa.

Dziecko, które nie ma jeszcze w pełni ukształtowanych umiejętności swobodnego obracania się z brzuszka na plecy, może po prostu udusić się mając twarz skierowaną w stronę poduszki. Poza tym taka poduszka może nie zapewniać stabilności ułożenia kręgosłupa szyjnego. Tym samym już u samych początków życia jego kręgosłup nie będzie się kształtował właściwie. Poduszkę do łóżeczka dziecka można wkładać w takiej sytuacji, w której jego ramiona są już szersze niż sama głowa. Wówczas nie będzie obaw o to, że dziecko może się udusić.

Ponadto właściwym czasem będzie ten, w którym dziecko po prostu daje pewne sygnały. Może ono przed snem kłaść głowę na maskotkach, co wskazuje na potrzebę położenia głowy na czymś miękkim.

Jaką poduszkę wybrać dla rocznego dziecka?

Mówiąc o właściwym doborze poduszki należy wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów. Mowa jest mianowicie o:

  • kształcie poduszki
  • rozmiarze poduszki
  • wypełnieniu poduszki

Trzeba wskazać na to, że w odniesieniu do dzieci jednorocznych nie powinny być to specjalistyczne poduszki ortopedyczne do spania. Ogólnie jest to produkt jak najbardziej zalecany, ale dopiero w późniejszym wieku, gdy dziecko osiągnie co najmniej dwa lata.

Kształt poduszki

Dobór właściwej poduszki dla roczniaka powinien uwzględniać na pewno jej kształt. Aby móc dokonać właściwego wyboru, należy najpierw nacisnąć na środek poduszki i ocenić czas, w którym ten produkt odzyskuje swój pierwotny kształt. Poduszka powinna dosyć szybko wracać do swojego pierwotnego kształtu, gdyż w przeciwnym przypadku może ona być dla dziecka niewygodna.

poduszka dla dzieci Sissel Bambini
poduszka dla dzieci Sissel Bambini

Rozmiar poduszki dla malucha

Na rynku istnieje kilku producentów, którzy tworzą specjalne produkty dedykowane dzieciom. Wybór takich produktów jest pewnego rodzaju gwarantem satysfakcji dziecka i jego bezpieczeństwa. Mówiąc o rozmiarze poduszki przeznaczonej dla jednoroczniaka, wskażemy na taki właśnie produkt. Przede wszystkim posiada on rozmiary mniejsze niż inne standardowe poduszki do spania. Zazwyczaj owe rozmiary oscylują wokół wartości 30 do 40 cm, a ich grubość to około 5 do 7,5 cm. Takie poduszki dają większą pewność, iż dziecko podczas snu przypadkowo się nie przekręci i nie będzie się mogło udusić.

Im większa poduszka, tym większe zagrożenie dla dziecka. Oczywiście jednocześnie też nie należy dziecku wkładać do łóżeczka więcej jak jednej poduszki w takim rozmiarze, który będzie mu zapewniał wygodę, komfort snu jak również i pełne bezpieczeństwo.

Wypełnienie poduszki dla dziecka jednorocznego

Mówiąc o wypełnieniu, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, żeby nie powodowało ono żadnych reakcji alergicznych. Jest to podstawowa kwestia, o której należy pamiętać. Oczywiście żaden rodzic nie ma pewności odnoszącej się do tego, na co dziecko może być uczulone. Tym samym warto jest stawiać na rozwiązania bezpieczne. Mówiąc o wypełnieniu poduszki, należy wybierać te wykonane z włókna poliestrowego w 100%. Taka poduszka jest nie tylko antyalergiczna, lecz jednocześnie też znacznie dłużej zachowuje swój naturalny kształt.

Jeśli natomiast rodzice preferują, aby dziecko spało na poduszce z włókien naturalnych, to należy postawić na model poduszki wykonanej w pełni z bawełny. Jest to bowiem materiał oddychający, a ponadto również bardzo bezpieczny dla dziecka i dosyć trwały. W późniejszym wieku warto postawić na wypełnienie ze specjalistycznej pianki hipoalergicznej, która pozwoli kształtować prawidłowy rozwój kręgosłupa.

Poduszki stosowane w łóżeczkach dziecięcych powinny w głównej mierze uwzględniać aspekt bezpieczeństwa dziecka. To jest główny element, który powinien determinować wybór danego modelu poduszki przeznaczonej dla roczniaka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *