Miażdżyca to bardzo poważna choroba, która prowadzi do trwałych uszkodzeń organizmu, a w efekcie również do śmierci danej osoby. Ważne jest jednak to, że miażdżyca daje objawy bardzo wcześnie, a tym samym można ją rozpoznać oraz skutecznie zapobiegać jej rozwojowi. Objawy miażdżycy jednak nie muszą być jednoznaczne, mogą pozostawać niezauważone. Dlatego też potrzeba jest pewnej wiedzy na temat miażdżycy, aby móc ją zauważyć i stosownie zareagować. Dosyć charakterystyczne objawy miażdżycy powinny załączyć czerwoną lampkę w głowie i spowodować podjęcie stosownych działań. O jakie działania w tym miejscu chodzi?
Jakie badania wykonać?
Należy tutaj wskazać na wykonanie badania poziomu cholesterolu, o wykonanie badania wydolności ogólnej organizmu oraz o badanie EKG. Te trzt badania są w stanie pokazać, na ile mocno rozwinięta jest miażdżyca w naszym organizmie. Zastanawiająca dla nas powinna być zadyszka, jaką dostajemy po niewielkim wysiłku. Słaba kondycja, ból łydek, obniżenie koncentracji oraz zapominanie podstawowych kwestii to sygnał do tego, że w naszym organizmie mogło dojść do zmian miażdżycowych. Zbagatelizowanie objawów prowadzi do tego, że zmiany w żyłach się pogłębiają.
Objawy ze strony serca
Serce musi pracować bardziej intensywnie, a to powoduje jego rozrost, a tym samym jeszcze większe zapotrzebowanie na tlen. Zwężenie tętnic spowodowane odkładaniem się blaszek miażdżycowych powoduje, że krew nie jest w stanie doprowadzić odpowiedniej ilości tlenu do serca i poszczególnych tkanek. Niedotlenienie serca ma swoje przełożenie na szybkie męczenie się, ból w klatce piersiowej, a w dalszej kolejności może także dojść do wystąpienia zawału serca. Co zatem należy robić, aby móc miażdżycy uniknąć?
Prawidłowy tryb życia
Na pewno podstawowym elementem jest prowadzenie prawidłowego trybu życia. Liczy się aktywność fizyczna oraz prawidłowa dieta. Zbyt obfite posiłki jak również zbyt tłuste posiłki pozbawione minerałów, witamin to klucz do tego, aby bardzo szybko mieć do czynienia z miażdżycą. Wszelke niepokojące objawy powinny nas skłonić do tego, aby podjąć określone działania. Istotne jest na pewno wykonanie określonych badań, ale to nie wszystko. Nie można tutaj zapomnieć o innej istotnej kwestii, jaką jest zmiana trybu życia, zmiana diety. Oczywiście to działanie nie jest proste, ale konieczne. Należy owe działanie podjąć znacznie szybciej, aby ograniczyć rozwój miażdżycy, aby ograniczyć możliwość jej rozwoju. W pewnym momencie bowiem może być zbyt późno na ratunek, a zmiany w żyłach i tętnicach mogą być już nieodwracalne i doprowadzić do tego, że zagrożone będzie nasze życie.