W jakiej pozycji spać przy nadciśnieniu?
Zdrowie

W jakiej pozycji spać przy nadciśnieniu?

Odpowiednia jakość snu jest jednym z kluczowych elementów wpływających na zdrowie człowieka. W tym względzie niezwykle istotnym elementem jest właściwe ułożenie do snu. Odpowiednia pozycja jest kluczowa do tego, aby móc mówić o dobrym zdrowiu oraz dobrym samopoczuciu. Niewłaściwa pozycja w trakcie snu może przyczynić się do:

  • bóli kręgosłupa,
  • bóli karku,
  • problemów żołądkowych,
  • przyspieszeniu procesów starzenia się.

Nadciśnienie to jeden z tych problemów zdrowotnych dotykających sporą grupę osób. W odniesieniu do zwalczania nadciśnienia, odpowiednia pozycja w trakcie snu również ma istotne znaczenie.

Najlepsza pozycja do snu

Można wyróżnić cztery podstawowe pozycje przyjmowane przez człowieka w trakcie snu. Mowa jest o pozycji embrionalnej, o pozycji na brzuchu, w kształcie rozgwiazdy oraz o pozycji na wznak, czyli na plecach. Jeśli chodzi o korzyści zdrowotne, w tym również o korzyści w zestawieniu z nadciśnieniem tętniczym, najlepszą z pozycji jest ta ostatnia. Natomiast pozycja, której należy unikać, to ta na brzuchu. W tej pozycji mamy do czynienia z zagrożeniem większym niedotlenieniem organizmu, z większym zagrożeniem niedotlenieniem narządów wewnętrznych.

Zalety pozycji na wznak

Pozycja na plecach, czyli inaczej mówiąc pozycja na wznak powoduje naturalne ułożenie ciała, w tym również naturalne ułożenie kręgosłupa. Ma to przełożenie na uniknięcie bólu kręgosłupa, pleców oraz lepsze samopoczucie na co dzień. Pozycja na wznak w kontekście nadciśnienia daje pozytywne rezultaty, ponieważ spokojny sen to również element ważny w kontekście regulacji poziomu owego ciśnienia tętniczego. Powstaje tutaj pytanie o to czy w takiej sytuacji lepszym rozwiązaniem jest spanie na łóżku, na materacu, czy raczej lepszym rozwiązaniem jest spanie na podłodze? Tutaj należy wskazać na to, że lepszym rozwiązaniem jest spanie na łóżku, ale przy założeniu, że stosujemy odpowiedniej jakości, odpowiedniej twardości materac oraz poduszki do spania.

Tym samym niezależnie od tego czy mamy do czynienia z nadciśnieniem tętniczym, czy też nas nie dotyczy, pozycja na wznak do snu jest najbardziej dla człowieka korzystną. Odwrotnie rzecz ujmując, należy wystrzegać się pozycji na brzuchu, która jest tutaj najgorszym wyborem, jak również pozycji embrionalnej. Te pozycje przy jednoczesnym nadciśnieniu, będą powodować obniżenie jakości snu człowieka. Warto tutaj zaznaczyć również, że bardzo pomocnym elementem w uzyskaniu lepszej jakości snu (niezależnie od przyjmowanej pozycji), jest dodatkowe zastosowanie wysokiej jakości materaca oraz poduszki.

Poduszki ortopedyczne

Zaleca się zatem skorzystanie z profesjonalnych poduszek ortopedycznych, dających gwarancję dobrej jakości snu. Takie poduszki należy kupować w profesjonalnych sklepach medycznych, które dają właśnie gwarancję owej wysokiej jakości oraz bezpieczeństwa stosowania na co dzień. Poza tym oczywiście jeśli doskwiera nam nadciśnienie tętnicze, to powinniśmy skupić się na skutecznej walce z tym schorzeniem, na kontroli poziomu owego ciśnienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *