Najważniejsze style jazdy na snowboardzie
Trening

Najważniejsze style jazdy na snowboardzie

Zanim postawisz swoje pierwsze kroki na snowboardzie, warto sprawdzić jaki styl najbardziej Ci odpowiada. Trochę teorii jeszcze nikomu nie zaszkodziło, a wiedza może przydać się w późniejszej nauce. Zapraszamy do lektury.

Wbrew wielu opiniom, snowboard nie należy do sportów jednolitych. Jeżeli chcesz podjąć naukę jazdy lub kupić odpowiednią deskę, zastanów się jaki styl najbardziej Cię przekonuje i będzie idealny na sam początek. Od tego elementu zależy wiele kwestii związanych między innymi z doborem stroju i wspomnianej deski. Dla przykładu weźmy pod lupę prowadzenie sprzętu. Zanim przypniesz deskę, należy wybrać, czy jesteś w grupie regular, czy goofy. Rozumiane pod tymi hasłami ustawienie deski pozwala wybrać nogę prowadzącą podczas jazdy.

Allmountain

Styl allmountain to najbardziej popularny sposób jazdy na desce. Można śmiało powiedzieć, że zawiera w sobie elementy innych technik, łącząc je w najprostszy i najlepszy do nauki styl jazdy. Sprzęt, który sprawdzi się w tej technice, powinien posiadać największą elastyczność. Dzięki temu nie będzie tak czuły, jak w przypadku akcesoriów do innych technik.

Freecarving

Drugi sposób jazdy na desce został stworzony z myślą o bardziej zaawansowanych amatorach tego zimowego sportu. Jeżeli lubisz ryzyko i szybką prędkość, freecarving jest właśnie dla Ciebie. Jazda opiera się na dużym wychyleniu oraz tarciu dłonią o śnieg przy niskiej przyczepności w trakcie skręcania. Kupując sprzęt przystosowany do tej techniki, powinniśmy wybrać twardszą, dłuższą, ale węższą deskę niż do allmountain. Ważny jest również odpowiedni stok, który powinien być idealnie wygładzony, szeroki i w miarę możliwości – stromy.

Freeride

Kolejną techniką jazdy na desce jest freeride. Styl charakteryzuje się dużą swobodą i wolnością. Został stworzony dla osób kochających duże prędkości w okolicznościach dzikiej natury. Najlepszym miejscem do tego typu szaleństw będą nieprzetarte, puszyste od śniegu leśne zbocza. Dla tego stylu zostały stworzone deski twardsze i posiadające inny kształt niż w klasycznych modelach. Środek ciężkości został przesunięty do tyłu, dzięki czemu łatwiej manewrować deską w czasie jazdy.

Freestyle

Ostatnią techniką jazdy na desce jest freestyle. Jak sama nazwa mówi, styl jest wolny od wszelkich granic i ciężko opisać go jednym zdaniem. Cechą charakterystyczną są często pojawiające się i efektowne skoki oraz pokonywanie przeszkód. Sprzęt, jaki sprawdzi się w tej technice to krótkie, symetryczne i elastyczne deski o wysokiej sprężystości. Dzięki temu użytkownik może poruszać się do przodu i do tyłu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *