pilates
Pilates

Pilates – czyli jak zadbać o zdrowie

Zdrowie jest bardzo ważnym aspektem, który szeroko jest podkreślany. Dbałość o zdrowie wymaga zachowania pewnych elementów, wdrożenia ich do codzienności. Mowa jest o zdrowiu, unikaniu stresu, o aktywności fizycznej. Odnosząc się do tego ostatniego aspektu, chcemy wskazać na pilates jako na jedną z bardziej korzystnych dla zdrowia form ćwiczeń fizycznych.

Dlaczego pilates?

Przede wszystkim należy zapytać o to, czym jest ów pilates? To specjalistyczny system ćwiczeń stworzony w pierwszej połowie XX wieku przez Josepha Pilatesa. System ten opiera się na połączeniu ze sobą różnych form – aerobiku, baletu czy też jogi. Owe ćwiczenia są ukierunkowane na to, aby wzmocnić różne partie mięśniowe, w tym głównie mięśnie głębokie. Od samego początku pilates był szeroko wykorzystywany przez tancerzy czy też żołnierzy, którzy chcieli znacznie szybciej wrócić do pełni zdrowia. Ćwiczenia pilates w dużej mierze koncentrują się na wzmocnieniu mięśni głębokich, mięśni pleców.

Jakie korzyści można odnieść z ćwiczeń pilates?

Ćwiczenia pilates są dosyć proste i nie wymagają tym samym odznaczania się dobrą kondycją, wiedzą czy też jakimkolwiek doświadczeniem. Istotnym elementem jest zachowanie bardzo dużej dokładności w ćwiczeniach, gdyż to warunkuje efektywność. Podstawowym celem wzięcia udziału w zajęciach pilates jest uzyskanie pewnych korzyści. Mowa jest o:

– wzmocnieniu mięśni głębokich,

– wzmocnieniu mięśni grzbietu,

– zlikwidowaniu bóli pleców,

– uelastycznienie poszczególnych partii mięśniowych,

– uzyskanie prawidłowej postawy ciała,

– zwiększenie jędrności brzucha,

– poprawienie kondycji psychicznej,

– poprawienie krążenia krwi.

Tym samym pozytywne efekty trenowania pilatesu są bardzo szerokie. Ponadto też warto zauważyć, że owe ćwiczenia nie są kontuzjogenne, a tym samym nie powodują dodatkowych skutków ubocznych. W ćwiczeniach pilates od samego początku wykorzystywano specjalistyczny sprzęt. Mowa jest o reformerach, o cadillacach, o specjalnych krzesłach. Na przestrzeni lat konstrukcja tych urządzeń się zmieniała, była udoskonalana. Niemniej jednak pierwotne urządzenia są tymi, które ciągle cieszą się powodzeniem.

Biorąc pod uwagę różnorodność form aktywności fizycznej, jaka jest współcześnie dostępna, można decydować się na to, co nam najbardziej odpowiada. Biorąc udział w zajęciach pilates, robimy bardzo dobry krok w kierunku wzmocnienia wszystkich swoich mięśni, w kierunku właściwej dbałości o swoje zdrowie. Dlatego też słusznym krokiem jest rozważenie wzięcia udziału w takich zajęciach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *