witamina B12
Zdrowie

Niedobór witaminy B12

Witaminy są czymś bardzo ważnym dla zdrowia każdego człowieka. Tych witamin mamy obecnych bardzo wiele. Oczywiście każda z nich jest niezwykle istotna dla różnych aspektów związanych ze zdrowiem człowieka. W tym miejscu chcemy w sposób szczególny wskazać na witaminę B12. Wskażemy na to, że jej niedobór objawia się podobnymi symptomami jak w przypadku wielu innych chorób.

B12 a anemia

Najczęściej możemy się zetknąć z wystąpieniem anemii. Jednakże bywają również takie sytuacje, w których mamy do czynienia z objawami przypominającymi chorobę psychiczną. Na jakie objawy również musimy tu wskazać? Jeśli owej witaminy B12 mamy w organizmie zbyt małą ilość, to możemy mówić o takich objawach jak chociażby osłabienie, bóle głowy, zawroty głowy, chudnięcie, utratę smaku, biegunkę, niestabilność chodu, kłucie w palcach, osłabienie wzroku, napady drgawkowe czy też stany depresyjne. Bardzo istotnym elementem jest wskazanie na najlepsze źródła owej witaminy.

Źródła witaminy B12

Możemy i powinniśmy w głównej mierze wskazać na ryby, wędliny, ser, mleko, jaja. To najlepsze źródła witaminy B12, aczkolwiek na pewno nie wszystkie. Można jednocześnie też sięgać po suplementy diety zawierające ową witaminę, aczkolwiek jeśli mamy ją obecną w odpowiednich ilościach w diecie, to nie ma potrzeby sięgania po owe suplementy diety. Można bowiem w takiej sytuacji zetknąć się ze zjawiskiem nadmiernej ilości podawanej witaminy. Przedawkowanie również może być związane z pewnymi skutkami ubocznymi, których dobrze jest po prostu uniknąć, gdy jest to możliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *