neurodynamika
Zdrowie

Nuerodynamika – co to jest?

Mamy do czynienia z wieloma różnorodnymi metodami rehabilitacyjnymi. Każda z takich metod jest oczywiście kierowana do odrębnej grupy osób, do odrębnych schorzeń, urazów. Na pewno więc zanim ktokolwiek podejmie jakiekolwiek działania rehabilitacyjne, musi zostać odpowiednio zdiagnozowany. Każda z metod rehabilitacyjnych ma konkretne wskazania do jej zastosowania jak również ma konkretne przeciwwskazania, które ją w danym przypadku będą wykluczać. Niektóre metody rehabilitacji są starsze, inne stosunkowo młode.

Ryzyko błędu?

Odnosząc się do tych starszych, na pewno wskażemy na to, że te metody są bardziej znane i tym samym w mniejszym stopniu obciążone jakimkolwiek ryzykiem błędu. Mówiąc o metodach rehabilitacyjnych, będziemy tutaj chcieli wskazać na jedną z nich, a mianowicie na neurodynamikę. Jest to jeden ze sposobów rehabilitacji ruchowej opracowana przez Shacklocka, w której skupiamy się w głównej mierze na układzie nerwowym. Tym samym można mówić o dosyć trudnych schorzeniach, o dosyć różnych urazach, które de facto nie są łatwe do tego, aby je prawidłowo diagnozować. Nie zawsze bowiem w takiej sytuacji będziemy mieli do czynienia z jasnymi objawami, z jasnym sygnałem dotyczącym kierunku, w którym należy prowadzić rehabilitację.

Poprawa zdrowia i jakości życia

Ostatecznie przecież chodzi o to, aby owa rehabilitacja była skutecznym sposobem poprawy zdrowia lub też dojścia do pełni zdrowia. Neurodynamika skupia się zatem na pracy nad układem nerwowym, nad jego normalizacją, nad jego unormowaniem, przywróceniem do prawidłowego funkcjonowania. Tutaj możemy mówić o spojrzeniu na funkcjonowanie tego układu nerwowego pod naprawdę bardzo szerokim kątem. Ta metoda rehabilitacyjna bowiem jest związana z wszelkiego rodzaju urazami i schorzeniami mającymi swoje źródło w układzie nerwowym człowieka. Bardzo dobrze owa metoda będzie się sprawdzać w odniesieniu do zjawiska tak zwanego ostrego dysku. Jeśli mamy problemy zdrowotne związane z pojawianiem się stanów zapalnych w systemach korzeni zakończeń nerwowych, jeśli mamy do czynienia ze stanami zapalnymi samych nerwów, z zaburzeniami w strukturach ślizgów nerwowych, owa metoda rehabilitacji na pewno będzie dla nas jak najbardziej odpowiednia.

Jeśli spojrzymy na technikę neurodynamiki nieco inaczej, nieco bliżej, to możemy ją określić mianem zbioru technik i działań w obrębie układu nerwowego, zbiorem działań mających na celu wyeliminowanie negatywnych skutków schorzeń neurologicznych. Między innymi można tutaj odnieść się do takich schorzeń, jakimi są rwy kulszowe, jakimi są rwy ramienne, rwy gruszkowate, jakim są cieśnie nadgarstków, zespoły mięśni odwracacza, jak również różnorodne problemy natury neurologicznej w obrębie ludzkiej stopy. Neurodynamika jest na chwilę obecną jedną z tych metod rehabilitacyjnych, które są bardzo powszechnie wykorzystywane w radzeniu sobie z dosyć szerokim spectrum chorób o podłożu neurologicznym. Na pewno trzeba tutaj mówić o jednym ze skuteczniejszych sposobów na to, aby dochodzić do pełni zdrowia po różnego rodzaju urazach i przebytych chorobach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *