leki a słońce
Zdrowie

Połączenie leków i słońca-czy to jest korzystne?

Wielu z nas przyjmuje określone leki. Nie każdy jednakże zdaje sobie sprawę z tego, że stosowanie niektórych leków w połączeniu z przebywaniem na słońcu może spowodować bardzo niekorzystne i niebezpieczne reakcje ze strony organizmu. Można tutaj mówić o możliwości pojawienia się reakcji alergicznych jak również o zwiększonym ryzyku pojawienia się poparzeń słonecznych. Dlatego też jeśli przyjmujemy jakiekolwiek leki, powinniśmy przywiązać większą uwagę do zagadnienia wpływu tych leków na ludzki organizm, do kwestii możliwych do wystąpienia skutków ubocznych i reakcji. Słońce, nawet w niewielkiej ilości, w połączeniu z niektórymi lekami może bowiem powodować na ludzkiej skórze wystąpienie odczynu fotoalergicznego bądź też odczynu fototoksycznego.

Zmiany alergiczne – leki i słońce

Dodatkowo zmiany alergiczne mogą pojawić się i zazwyczaj się pojawiają dopiero po upływie około doby od momentu wystawienia skóry na działanie promieni słonecznych. Poza tym owe zmiany skórne mogą pojawić się nie tylko bezpośrednio w miejscu bezpośrednio wystawionym na działanie promieni słonecznych, ale również w różnych innych, które bezpośrednio nie były na owo słońce wystawione. Zmiany skórne, które są najczęściej pojawiającym się objawem reakcji alergicznych, są swoiste swędzące grudki, które jednocześnie też są wypełnione osoczem. Oczywiście pojawia się także stan zapalny, może pojawić się pokrzywka oraz obrzęk. Jakie leki mogą wywoływać ową reakcję alergiczną? Tutaj de facto można wskazywać na każdy dostępny lek.

Jakich leków nie powinniśmy stosować w lecie?

Niemniej jednak do leków, które w tym miejscu szczególnie są groźne dla człowieka i mogą w połączeniu ze słońcem powodować niebezpieczne zmiany, można na pewno zaliczyć fenotiazyny, antybiotyki, leki przeciwcukrzycowe, sulfonamidy, beta blokery, leki moczopędne, leki niesteroidowe, leki przeciwzapalne, leki które obniżają poziom cholesterolu, psolareny, leki hormonalne, leki przeciwtrądzikowe, leki przeciwłupieżowe, leki przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, olejki z arcydzięgla oraz z dziurawca. Jak więc widać, tych leków jest dosyć sporo.

Należy więc bardzo mocno uważać z przebywaniem na słońcu w sytuacji, w której przyjmujemy jakiekolwiek leki. Przed ich zastosowaniem należy zapoznać się z możliwymi niepożądanymi reakcjami, aby uniknąć wszelkich nieprzyjemnych sytuacji. Połączenie leków i wystawiania się na słońce może być bardzo niebezpieczne i tym samym nie należy tego połączenia lekceważyć. Nawet jeśli dotychczas nic się nie działo, to w przyszłości jakieś niepożądane reakcje mogą niestety wystąpić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *