wózek inwalidzki
Zdrowie

Rodzaje wózków inwalidzkich

Wózki inwalidzkie to sprzęt rehabilitacyjny, który przydaje się w bardzo wielu różnych sytuacjach. Mowa jest zarówno o przewlekłych schorzeniach, przy których niemożliwe jest samodzielne poruszanie się na własnych nogach jak również mowa jest o sytuacjach czasowej konieczności skorzystania z pomocy tego rodzaju sprzętu rehabilitacyjnego. Wózki inwalidzkie można oczywiście zakupić i w pewnym zakresie można także mówić o możliwości uzyskania stosownego dofinansowania zakupu, ale równocześnie też istnieje możliwość tego, aby ów wózek inwalidzki wypożyczyć z wypożyczalni jeśli rokowania co do konieczności korzystania z niego są dobre.

Odpowiednio dobrany wózek

Wózek inwalidzki powinien być dostosowany do danej osoby. Tutaj nie ma mowy o jakiejś uniwersalności, ponieważ każda osoba ma nieco inne wymagania. Mówiąc o kwestii wyboru wózka inwalidzkiego, z którego będziemy korzystali, chcemy wskazać na najważniejsze elementy, które musimy wziąć pod uwagę gdy dokonujemy zakupu czy też wypożyczenia takiego sprzętu.

Bardzo istotnym elementem jest samo siedzisko, a oprócz niego kluczowe będzie podparcie pleców oraz boczne oparcia. Ma to istotne znaczenie zwłaszcza dla kręgosłupa oraz dla osób mających problem z kręgosłupem. Wózki inwalidzkie powinny być dobierane w sposób indywidualny także uwzględniając wygodę siedziska oraz oparcia. Tutaj nie możemy mówić, że do czegoś się przyzwyczaimy. Tak naprawdę bowiem wygoda i komfort korzystania z wózka inwalidzkiego jest jednym z najważniejszych elementów, jakie powinny być brane pod uwagę w momencie, w którym dokonujemy pozyskania wózka inwalidzkiego. Jakie rodzaje wózków inwalidzkich możemy spotkać i z jakich możemy skorzystać? Tutaj oczywiście osobno wskażemy na to, że na rynku mamy dostęp do wózków inwalidzkich przeznaczonych dla dzieci.

Wózki dla dzieci i dorosłych

Wszakże i one nieraz wymagają tego, aby wspomóc się w poruszaniu właśnie poprzez wózek inwalidzki. Jakie jednak rodzaje wózków można ogólnie wyróżnić niezależnie od tego czy mowa jest o wózkach dla dzieci, czy też dla osób dorosłych? Najczęściej spotykanym rodzajem wózka inwalidzkiego jest ten uniwersalny. To taki wózek, który po prostu posiada podstawowe funkcje, jest prosty w swojej konstrukcji i tym samym zapewnia on normalne funkcjonowanie danej osoby na co dzień. Poza tym można także wskazać na wózki toaletowe. Są to wózki, które przeznaczone są w głównej mierze dla osób mających poważne problemy z wypróżnianiem się, a ich cechą charakterystyczną jest specjalny pojemnik, który właśnie umożliwia tym osobom wykonanie tych podstawowych czynności życiowych. Mówiąc o rodzajach dostępnych obecnie wózków inwalidzkich, będziemy również chcieli wskazać na wózki sportowe oraz na wózki spacerowe. W zależności od potrzeb można wykorzystywać zarówno jeden jak i drugi z tych dwóch wózków inwalidzkich. Niezależnie od rodzaju wózka inwalidzkiego, jest on obecnie dostępny zarówno w ofercie sklepów medycznych jak również można się z nimi zetknąć w ofercie wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego na naszym polskim rynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *