udar mózgu
Zdrowie

Udar mózgu i jego skutki

Udar móżgu jest bardzo poważnym zagrożeniem dla zdrowia oraz życia każdej osoby. Tylko szybka reakcja w momencie jego wystąpienia może spowodować, że ta osoba wróci do pełni sprawności. W przeciwnym razie będziemy mówili o zgonie lub też o skazaniu na kalectwo do końca życia. Niezależnie od tego czy jest to udar niedokrwienny, czy też udar krwotoczny, mówimy o takim samym zagrożeniu dla człowieka.

Zagrożenie dla człowieka

 Ocenia się, że w naszym kraju udar mózgu dotyka około 70 tysięcy osób. Niemalże połowa z nich umiera w przeciągu jednego miesiąca od zdarzenia. Oprócz tego, że wyróżnimy udar niedokrwienny oraz udar krwotoczny, to poza tym również możemy mieć do czynienia z miniudarem. Jego skutki nie są drastyczne w danym momencie, a objawy ustępują bardzo szybko. Jednakże ów miniudar zazwyczaj zwiastuje ten faktyczny, właściwy udar mózgu. Jakie objawy będą wskazywać na to zdarzenie? Można wyróżnić ich dosyć sporą ilość. Między innymi możemy wskazywać na zaburzenia oraz brak czucia w jednej połówce ciała, zaburzenia równowagi, zawroty oraz bóle głowy wraz z wymiotami oraz nudnościami, zaburzenia widzenia, zaburzenia mowy.

Charakterystycznym elementem jest także obwisający kącik ust, bełkotliwa mowa. Takie objawy powinny spotkać się z natychmiastową reakcją osób będących w pobliżu człowieka wykazującego objawy udaru mózgu. W pewnych sytuacjach dana osoba jest w stanie samemu zdążyć zareagować, aczkolwiek nie jest to regułą i nie można powiedzieć, że zawsze tak będzie. Tym samym każdy niepokojący objaw powinien spotkać się z działaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *