aktywność fizyczna nastolatków
Zdrowie

Aktywność fizyczna nastolatków

Okres dojrzewania – czas w którym praktycznie z dnia na dzień zachodzą ciągłe zmiany. I tu mamy na myśli nie tylko zmianę sposoby myślenia, tak zwaną ,,burze hormonów”. Wspomniane zmiany zachodzą także w ciele młodego człowieka. W związku z tym aktywność fizyczna jest bardzo ważna. Treningi należy jednak dobrać w taki sposób, aby było one nie tylko zdrowie, ale i bezpiecznie (aby nie nadwyrężały organizmu).

Dlaczego młodzi ludzie chcą ćwiczyć?

Tu w grę wchodzi chęć ładnego wyglądu, zaimponowanie koleżeństwu. Dziewczyny chcą mieć szczupłą i nienaganną sylwetkę, chłopaków z kolei mobilizuje nienaganna rzeźba. A wszystko to chociażby po to, by zaimponować koleżeństwu.

A więc jakie treningi?

U nastolatków bardzo istotne są mięśnie brzucha. Zatem słynne ,,brzuszki”, to ćwiczenie któremu warto poświęcić dziennie choć 10-15 minut. Tego typu ćwiczenie można wykonać także z ciężarkiem. Wśród ćwiczeń dla nastolatków popularne są również pompki i przysiady – te również mogą być robione z pomocą ciężarków. Grunt, by pamiętać o rozciąganiu się przed każdym treningiem. Istotne jest, aby wyżej wspomniane treningi dobrze rozplanować. Każdy z nich nie powinien trwać dłużej, niż pół godziny dziennie. Wszystkie ćwiczenia można wykonywać w domu.

Co brać pod uwagę zanim zaczniemy trenować?

Wiek, waga, i wzrost. Jeśli chodzi o dwa ostatnie czynniki, to są one o tyle ważne, że budowa anatomiczna nastolatka zmienia się z miesiąca na miesiąc niezależnie od płci.

Dlaczego ćwiczenia są tak ważne?

Dobierając odpowiedni zestaw ćwiczeń młody człowiek nie tylko zyskuje wymarzoną sylwetkę. Zapewnia sobie dużo większą wytrzymałość i odporność. Aktywność fizyczna, to także zapobieganie otyłości, oraz często wiążącej się z nią takich chorób jak cukrzyca, czy dolegliwości związane z sercem i układem krążenia.

Zmień nawyki

Niestety coraz więcej nastolatków zwalnia się z lekcji WF-u. A to niestety ogromny błąd. O ile nie ma konkretnych przeciwwskazań do ćwiczeń, to nie powinno się rezygnować z tego typu zajęć.
Często młodzi ludzie zamiast aktywnie spędzać czas wolą godzinami przesiadywać przed komputerem i telewizorem.

Zła dieta

A co rozumieć pod tym stwierdzeniem? Przede wszystkim zamiłowanie nastolatków do restauracji typu fast food nie mówiąc już o słodko – słonych przekąskach i napojach gazowanych, które każdy nastolatek powinien wręcz całkowicie wyeliminować. Ogromnie ważne są także pory i regularność spożywanych posiłków. Krótko mówiąc – nastolatek powinien jeść mniej, a częściej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *