przysiady
Trening

O przysiadach słów kilka

Przysiady, można powiedzieć, że wiemy już o nich wszystko. Jest to jedno z najpopularniejszych ćwiczeń. Przysiady wykonujemy jako element treningowy w celu zgubienia zbędnych kilogramów. Ten rodzaj ćwiczeń ma jednak szereg innych zalet.

Jakich?

Wyżej wspomnieliśmy o wsparciu w przypadku odchudzania się. Przysiady to również idealny sposób na zgrabne uda i pośladki. Jak się okazuje w czasie przysiadów bierze udział wiele mięśni w tym: mięsień pośladkowy, mięsień brzuchaty łydki, mięsień skośny zewnętrzny, mięśnie brzucha, a także niektóre mięśnie pleców.

Ogólnie podczas samego zginania kolan zostają zaangażowane głównie mięśnie tylne ud (zwane kulszowo – goleniowymi), prostowanie nóg z kolei wiąże się pracą wszystkich mięśni składający się na mięsień czworogłowy uda.
Dlatego przysiady nie tylko wzmacniają plecy, pośladki, uda, czy łydki, ale i zwiększają gęstość kości. Kształci się tym samym poczucie równowagi, oraz poprawia się ruchomość stawów.

Regularnie ćwicząc przysiady zaczynamy lepiej panować nad oddechem.

Przysiady – wykonuj je dobrze!

Niestety, wiele osób nadal nie wie jak poprawnie wykonywać przysiady. Dlatego też postanowiliśmy krok po kroku poprowadzić Was przez umiejętność ich jak najlepszego wykonania.

Na początek stań w lekkim rozkroku tak, aby nie mieć problemu z utrzymaniem równowagi. Nogi muszą osiągnąć w kolanie kąt prosty – tylko wtedy możemy wykonać przysiad. Same kolana należy zgiąć w linii prostej nad stopami. Sam przysiad należy wykonać tak, aby pośladki wycofane były do tyłu w taki sposób, aby kolana nie wychodziły za palce nóg. Taki proces należy powtórzyć kilkakrotnie.

Przysiady ze sztangą

Wyglądają zupełnie inaczej, niż te tradycyjne. Zacznijmy od pozycji, gdzie stopy należy rozstawić na szerokość barków. Samą sztangę należy oprzeć na mięśniach trapezowych w taki sposób, aby nie naciskała zbytnio na kręgosłup. Głowę należy odchylić lekko do tyłu, patrząc przed siebie. Mięśnie należy mocno napiąć. Prawidłowo wykonane ćwiczenie powoduje, że biodra wychodzą do tyłu, a nogi nie zginają się w kolanach.

Kiedy jesteś nisko osadzony możesz pozycje zatrzymać na chwilkę, a następnie wstać prostując nogi w kolanach kończąc proces delikatnym pchnięciem biodrami.

Jak łatwo się domyśleć przysiady ze sztangą w praktyce są nieco bardziej skomplikowane, niż te standardowe, dlatego jeśli wykonujesz je po raz pierwszy, to warto, abyś miał przy sobie asystę trenera, lub bardziej doświadczonego kolegi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *