Aktywność fizyczna pozwala nam na dłuższe zachowanie zdrowia. Fakt ten jest w zasadzie niepodważalny. Większość ludzi jest tego zupełnie świadoma, jednak mimo wszystko unika tego jak może. Zawsze są ważniejsze rzeczy do zrobienia niż pójście na spacer czy wykonanie kilka prostych ćwiczeń w domu. Jest to szczególnie niepokojące zjawisko, gdyż dotyczy już dzieci w wieku szkolnym.
Aktywność u dziecka
Często po zajęciach siadają przed komputerem i „odpoczywają” po intensywnym dniu w szkole. Czy można to nazwać odpoczynkiem? Uczniowie średnio sześć godzin spędzają w szkolnych ławkach w pozycjach obciążających ich kręgosłupy. Zasiadając do komputera po szkole nadal utrzymują kręgosłup w jednej pozycji. Może to przynieść poważne skutki zdrowotne w postaci skrzywień kręgosłupa, które będą o sobie dawać znać przez całe dorosłe życie. Nie wspominając już o wadach wzroku czy nieustannych bólach głowy. Dlatego tak ważne jest aby zwracać uwagę, w jaki sposób nasze pociechy odpoczywają. Aktywny wypoczynek jest niezwykle ważny w prawidłowym rozwoju.
Wzorce do naśladowania
Warto pamiętać, że dziecko chętnie naśladuje swoich rodziców, więc dobrze jest, jeśli przykład płynie z góry. Wspólne gry i zabawy na świeżym powietrzu przynoszą wiele korzyści dla obu stron. Komórki otrzymują więcej tlenu, co pozytywnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Wspólnie spędzony czas z pewnością zacieśni nasze więzy z dzieckiem, dzięki czemu być może unikniemy co najmniej kilku problemów wychowawczych. Z pewnością korzyści jest znacznie więcej niż wad, więc starajmy się tak organizować wolny czas, aby było w nim jak najwięcej ruchu.