arbuz
Zdrowie

Arbuz i jego właściwości

Arbuz to nie tylko pyszny owoc, ale owoc bardzo zdrowy, chociaż aż w 92 % składa się z wody. Arbuz zwiera jednak znaczną ilość witamin i składników mineralnych. Szczególnie ceni się je za zawartość przeciwutleniaczy, które nie tylko hamują proces starzenia się, ale również zapobiegają rozwojowi komórek rakowych.

Co zawiera arbuz?

Arbuz w ogromnej ilości składa się z wody, jednakże nie oznacza to, że nie ma żadnych wartościowych składników odżywczych w organizmie. Znajdują się w nim przede wszystkim: przeciwutleniacze, jak likopen, beta-karoten, luteina, zeaksantyna i kryptoksantyna. To właśnie one chronią nasz organizm przed rozwijaniem się chorób nowotworowych. Dodatkowo warto dodać, że arbuz ma działanie moczopędne, dlatego sprawdza się w chorobach nerek i infekcjach układu moczowego. Pozytywnie wpływa również na układ pokarmowy, a także poprawia przemianę materii.

Arbuz obniża ciśnienie krwi i dba o serce

Arbuz chroni nasze serce, ponieważ jest źródłem znacznej ilości substancji, które to stale kontrolują poziom trójglicerydów we krwi. Dzięki temu dbają aby ciśnienie tętnicze było adekwatne, a w ten sposób zapobiegają chorobom serca i zawałom. Warto zaznaczyć, że substancje zawarte w arbuzie hamują również namnażanie się w naczyniach krwionośnych wolnych rodników. Wolne rodniki wywołują liczne mechaniczne uszkodzenia w organizmie, co sprawia, że mogą stać się przyczyną bardzo groźnych i trudnych w leczeniu chorób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.