Zdrowie

Co jest ważniejsze – dobra poduszka czy materac?

Sen to jedna z kluczowych kwestii wpływających na zdrowie człowieka. Nie można w tym względzie dokonywać żadnych zaniedbań, ponieważ te będą miały kluczowe znaczenie dla całokształtu zdrowia fizycznego oraz psychicznego człowieka. Zdrowy i dobry sen to kilka istotnych elementów, to wiele różnych czynników, które mają na niego wpływ. Na pewno bardzo duże znaczenie dla odpowiedniej jakości snu ma otoczenie, ma temperatura otoczenia jak również to, co człowiek robi bezpośrednio przed położeniem się do łóżka. Ponadto również bardzo duże znaczenie ma także to, co człowiek spożywa na kolację oraz o której tę kolację spożywa. Niemniej ważnym elementem jest to, jakiego materaca człowiek używa oraz jaką jakością odznacza się poduszka, którą dana osoba stosuje w łóżku.

Spór do rozstrzygnięcia

Specjaliści od snu wskazują zarówno na materac jak i na poduszki jako na kluczowe elementy pozwalające na uzyskanie dobrej jakości snu. W tym miejscu oczywiście pojawia się pytanie o to, który z tych dwóch elementów jest bardziej istotny? Nie można jednoznacznie tego stwierdzić, który z tych dwóch elementów jest ważniejszy, ponieważ oba są w takim samym stopniu istotne. W obu przypadkach zaniedbania w doborze produktu mogą przełożyć się na pewne zmiany chorobowe jak również na komfort snu.

Jak dobrać materac?

Dobór materaca przeznaczonego do snu jest kwestią kluczową. Jednakże jest to także kwestia bardzo indywidualna. Każda osoba ma pewne indywidualne preferencje związane z materacem, na którym śpi, z wygodą oraz z komfortem w trakcie snu. Materac jednakże co kilka, co najmniej co dziesięć lat powinien być wymieniany. Zasadniczo bowiem po kilku latach użytkowania każdy materac utraci na swojej jakości. Nie będzie on stanowił właściwego podparcia dla kręgosłupa człowieka. Dlatego też jeśli już nie będzie on spełniał swojej roli, to tym samym będzie niekorzystnie wpływał na zdrowie kręgosłupa.

Właściwy dobór poduszki do spania

Poduszka jest niemniej istotnym dla zdrowia kręgosłupa elementem. W tym względzie warto jest postawić na poduszki specjalistyczne, na poduszki ortopedyczne dedykowane oddzielnie dla osób śpiących na boku, na plecach oraz na brzuchu. Dlaczego warto stawiać na specjalistyczne poduszki do spania, a nie na zwykłe? Zwykłe poduszki często nie dają możliwości uzyskania właściwego podparcia poszczególnych odcinków kręgosłupa. Specjalistyczne poduszki ortopedyczne do spania tymczasem:

  • znoszą napięcie mięśniowe
  • znoszą nacisk na rdzeń kręgowy
  • znoszą nacisk na poszczególne kręgi i krążki międzykręgowe

Nie można jednoznacznie wskazać na to, który z tych dwóch elementów, jakimi są materac oraz poduszki do spania, jest tym, do którego należy przywiązać większą wagę. Zarówno jeden jak i drugi z tych elementów powinny odznaczać się odpowiednio wysoką jakością. Jeśli bowiem ktoś o te dwa elementy nie zadba, to prawdopodobieństwo wystąpienia pewnych niedogodności, skrzywienia kręgosłupa jest bardzo wysokie. Tymczasem dobry materac oraz dobre jakościowo poduszki takie niebezpieczeństwo oddalają.

Polecamy również: Poduszki ortopedyczne do spania – dlaczego warto?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *