BCAA oraz kreatyna to bez wątpienia jedne z najważniejszych a zarazem najbardziej popularnych elementów szeroko rozumianej suplementacji kulturystycznej, i to zarówno wśród doświadczonych zawodników, jak i pośród początkujących adeptów pracy na rozbudową i kształtowaniem swojej sylwetki.
Jednak zwłaszcza osoby początkujące bardzo często nie zdają sobie sprawy, że zarówno kreatyna jak i aminokwasy o łańcuchach rozgałęzionych (BCAA) występują na rynku suplementów w wielu rozmaitych, niekiedy znacząco różniących się pod względem efektów działania formach. Kreatyna to przecież nie tylko najbardziej popularna postać tej substancji, czyli tradycyjny monohydrat, lecz również wiele innych form chemicznych kreatyny. Również suplementy na bazie BCAA są dostępne w wielu wariantach, różniących się od siebie między innymi pod względem wzajemnego stosunku poszczególnych aminokwasów (stosunek L-Leucyny do L-Waliny oraz L-Izoleucyny) a także pod względem ewentualnych dodatków w postaci innych substancji, takich jak na przykład L-Glutamina.
Czym więc należy się kierować przy wyborze kreatyny oraz bcaa? Jak dobrać formę konkretnego preparatu do naszych indywidualnych potrzeb i predyspozycji? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej.
Co musisz wiedzieć o BCAA oraz kreatynie?
Zacznijmy od BCAA. Jak wiadomo, jest to kompleks trzech aminokwasów o łańcuchach rozgałęzionych, a mianowicie L-Leucyny, L-Izoleucyny oraz L-Waliny. Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że te trzy aminokwasy należą do odrębnych grup, a mówiąc dokładniej: L-Leucyna jest typowym aminokwasem ketogennym, podczas gdy dwa pozostałe to aminokwasy glukogenne (chociaż Izoleucyna jest współcześnie przypisywana do obu tych grup). Jaki stąd wniosek? Aminokwasy glukogenne są szczególnie istotne w procesie budowy masy mięśniowej, ponieważ odpowiadają między innymi za metabolizm glikogenu. Z tego powodu, w fazie budowania masy najlepsze BCAA to typowy wariant 2:1:1. Kiedy jednak jesteśmy w fazie redukcji, aminokwasy glukogenne czasami warto ograniczyć na rzecz aminokwasów ketogennych. W takim wypadku dobrym rozwiązaniem może się okazać BCAA w proporcjach 4:1:1 a nawet 8:1:1
Jeżeli chodzi o kreatynę to przede wszystkim należy zastanowić się nad tym, czy wystarczą nam podstawowe formy chemiczne tej substancji (jabłczan oraz przede wszystkim monohydrat) czy też warto będzie sięgnąć po formy zaawansowane, takie jak kre alkanyn, kreatyna bezwodna lub chelat magnezowy kreatyny. Ogólnie można powiedzieć, że w fazie budowy masy dobrze sprawdzają się formy podstawowe. Jeśli jednak robimy rzeźbę, lepszym rozwiązaniem może okazać się kreatyna w postaci zaawansowanych form tej substancji.