Co warto robić po treningu?
Trening

Co warto robić po treningu?

Wielu sportowców – zarówno profesjonalistów, jak i amatorów jasno stwierdzi, że podstawą dobrych wyników jest nic innego jak zachowanie odpowiedniego balansu pomiędzy treningiem, a regeneracją. Jak wiemy nawet osoby nie związane ze sportem wiedzą, że zmęczony organizm nie jest w stanie zapewnić odpowiedniej wydajności, a co dopiero po tak intensywnym wysiłku fizycznym jaki daj trening, dlatego te powiemy sobie o kilku prostych nawykach o których powinniśmy pamiętać po każdych ćwiczeniach.

Jedzenie i picie

To podstawa, by po treningu uzupełnić wszelkie utracone wartości. Jak doskonale wiemy w czasie każdych ćwiczeń tracimy najwięcej wody, dlatego ją należy uzupełniać nie tylko po, ale i jeszcze w czasie treningu. Ponadto warto pamiętać, aby zjeść porządny posiłek nie później, niż 15 minut po ćwiczeniach. A z czego powinien się składać? Tu w grę wchodzą przede wszystkim białka, oraz węglowodany. Zdecydowanie powinniśmy unikać tłuszczy, i cukrów prostych (słodycze, słone przekąski, posiłki z restauracji typu fast food), które zdecydowanie obciążą nasz organizm. W związku z tym warto sięgnąć chociażby po takie produkty jak: sery, jogurt naturalny, jajka, płatki owsiane, czy pieczywo pełnoziarniste.

Zadbaj o relaks

Rób to jednak z głową. Po treningu warto zapewnić sobie kąpiel, pamiętaj jednak o tym, by nie była ona zbyt gorąca, doskonałą regeneracją zawsze jest dobry masaż. W przypadku ćwiczeń nie wskazany jest również pobyt w saunie.

Zdrowy sen, to podstawa

Pytanie, czy najważniejsze jest, aby zachować odpowiednią jego ilość. Jak się okazuje w przypadku sportowców jeszcze ważniejsza jest jego regularność. W związku z tym nawet jeśli nie mamy warunków, by przespać statystycznych 8 godzin zadbajmy o regularne godziny drzemek w ciągu dnia. Ważne również, aby nie przespać zbyt wiele, gdyż organizm po zbyt dużej ilości snu reaguje tak samo jak wtedy, gdy jesteśmy niedospani. Ważne też, aby wieczorem maksymalnie zredukować stres.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.