Sporty zimowe? Podejdź z głową
Trening

Sporty zimowe? Podejdź z głową

Ferie zimowe, to czas, gdzie wielu z nas ma ochotę na tak zwane „białe szaleństwo”. Wyjeżdżając wówczas w góry myślimy tylko o stokach narciarskich, sankach, i górskich wędrówkach. Sporty zimowe, to bowiem nie tylko sposób spędzania wolnego czasu dla zawodowców, ale i relaks dla tych, którzy narciarstwem zajmują się czysto rekreacyjnie. Do sportów zimowych należy jednak podejść ze szczególną ostrożnością. Zatem o czym warto pamiętać zanim wybierzesz się na górski stok?

Ubezpieczenie – podstawa

Zanim jednak przejdziemy do typowych zasad bezpieczeństwa, to kilka słów o sprawach prawnych. Jak doskonale wiemy, wielu z nas chętnie wybiera się na wakacje zagraniczne. Czasem jednak amatorskie narciarstwo może skończyć się nieszczęśliwym wypadkiem. W tej sytuacji ubezpieczenie powoduje, że nie ponosi się dodatkowych kosztów i to zarówno w krajach zagranicznych, jak i w Polsce.

Ubezpieczenie przede wszystkim pokrywa wszelkie koszty leczenia, hospitalizacji, czy pomocy medycznej w razie nieszczęśliwego wypadku. Ponadto mamy możliwość między innymi: zakwaterowanie bliskiej osoby ubezpieczonego w czasie jego rekonwalescencji, ochronę sprzętu narciarskiego, w tym odpowiedzialność ubezpieczyciela za jego zniszczenie, czy, transport powrotny do domu. W przypadku podróży zagranicznej nie należy zapominać o karcie EKUZ.

Narciarstwo, piesze wędrówki – podstawowe zasady bezpieczeństwa

Przede wszystkim jeżeli nigdy nie jeździłeś na nartach, zadbaj, aby pierwsze próby odbyły się pod okiem fachowca. Profesjonalny trener przede wszystkim dostosuje samą jazdę, oraz jej prędkość do Twoich umiejętności. Zadbaj o to, aby Twój sprzęt był dobrej jakości. Nigdy nie jedź na nartach bez kasku. Przestrzegaj wszystkich znaków nakazu, oraz zakazu.

Jeśli chodzi o górskie wędrówki, to chodzimy tylko po dozwolonych szlakach. Do schroniska należy wrócić przed zachodem słońca, a przed wyjściem należy dokładnie poinformować jego właścicieli o szczegółach trasy. W górskie wędrówki warto wybierać się w większej grupie. Dodatkowo warto zapewnić sobie wysokokaloryczne śniadanie, które da nam siłę na cały dzień, zadbaj również o to, aby bateria w Twoim telefonie była naładowana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *