dieta bezglutenowa
Dieta

Dieta bezglutenowa a sport

Niezwykle popularną dietą w ostatnich latach jest dieta bezglutenowa. Początkowo stosowały ją gwiazdy, potem przeciętni ludzie. Zachodzi jednak pytanie, czy dieta bezglutenowa może wpływać na osiągnięcia osób, które uprawiają sport i regularnie trenują.

Czy sportowcy powinni stosować dietę bezglutenową?

Okazuje się, że stosowanie diety bezglutenowej wśród osób żyjących aktywnie czy też uprawiających zawodowo sport jest niekorzystne. Dzieje się tak dlatego, że taka dieta może prowadzić do niekorzystnych niedoborów węglowodanów złożonych. Dotychczas żadne z badań naukowych nie potwierdza w pełni czy gluten wpływa na osiągane przez nas wyniki sportowe. Jednakże obserwując przykłady sportowców można stwierdzić, że w niektórych przypadkach może nieść negatywne skutki a wręcz nawet szkodzić sportowcom i uniemożliwiać im zdobycie celu.

Czy warto z diety wyeliminować gluten?

W sytuacji, kiedy nie masz problemów zdrowotnych, wobec których należy zrezygnować z glutenu, wówczas dieta bez jego użycia nie wpłynie pozytywnie na wyniki jakie osiągamy w sporcie. Przeciwnie w wielu sytuacjach tego typu dieta może po prostu zaszkodzić. Dzieje się tak że może wystąpić niedobór witaminy B a także problem z prawidłową masą ciała. Co więcej mogą pojawić się kłopoty z koncentracją, insulinooporność, a nawet cukrzyca typu 2. Dieta bezglutenowa to także mniejsza ilość błonnika w organizmie, co może negatywnie wpłynąć na nasz organizm a przede wszystkim metabolizm.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *