Dieta

Dlaczego chudniemy?

W wielu przypadkach nagła utrata wagi mogłaby kogoś ucieszyć, gdyż przecież znakomita część osób mówi o chęci schudnięcia. Tak naprawdę jednakże jeśli nie stosujemy żadnej konkretnej diety, jeśli nie stosujemy jakichś intensywnych ćwiczeń, to nagła utrata wagi i to w dużym stopniu, nie jest pozytywnym zjawiskiem. To objaw, który de facto powinien człowieka zaniepokoić. Zazwyczaj bowiem ma to związek z pojawieniem się jakiejś choroby, która poza objawem chudnięcia, może nie dawać na razie żadnych innych symptomów. Tym samym jeśli w ciągu ostatniego pół roku utraciliśmy około 10% masy swojego ciała bez specjalnego wysiłku z naszej strony, to powinniśmy bezwzględnie poinformować o tym fakcie naszego lekarza.

Podstawowe badania krwi

Nawet podstawowe badanie krwi może w tym względzie wszystko wyjaśnić i wskazać na przyczynę owego zjawiska. Na pewno jednak taka nagła utrata wagi nie powinna nikogo cieszyć. Co jednak może stać za ową nagłą utratą wagi? Tutaj de facto można wskazać na wiele różnorodnych możliwości. To, co jako pierwsze nasuwa się na myśl, to nowotwór. W bardzo wielu przypadkach może być to właśnie pierwszy objaw niepokojących zmian nowotworowych, które zaistniały w naszym organizmie. Jednakże nie zawsze tak jest i tym samym nie w każdym przypadku nagła utrata masy ciała w krótkim czasie musi oznaczać rozwój nowotworu. Jeśli mowa jest o osobie stosunkowo młodej, to owo zjawisko może mieć swoje źródło w takim schorzeniu, jakim jest chociażby cukrzyca typu pierwszego. Takie osoby mogą mieć bowiem do czynienia z dużym niedoborem insuliny i tym samym może się to objawiać właśnie w nagłym, szybkim chudnięciu. Warto także mieć na uwadze to, że owo nagłe chudnięcie może wynikać z różnorodnych chorób pasożytniczych.

Charakterystyczne cechy zaburzeń

Charakterystycznym elementem w tej sytuacji jest to, że dana osoba nie odczuwa żadnych zaburzeń apetytu, ten jej jak najbardziej dopisuje i nie ogranicza ona ilości spożywanych posiłków, a mimo to mocno chudnie. Jednocześnie też można wskazać na innego rodzaju choroby ze strony układu pokarmowego trawiennego. Można między innymi wskazać na celiakię, możemy wskazać na zapalenie błony śluzowej żołądka czy też dwunastnicy. Kolejnym ze schorzeń, na które możemy w tym miejscu wskazać, jest nadczynność tarczycy. To organ, który w dużej mierze odpowiedzialny jest za gospodarkę hormonalną ludzkiego organizmu, a tym samym może bardzo mocno wpłynąć właśnie na aspekt utraty masy ciała jeśli dzieje się z nim coś niepokojącego. Jednocześnie też należy wskazać na coś, czego każdy boi się jak ognia. Mowa mianowicie o AIDS. Jest to choroba, której nie można wykluczyć jeśli ktoś miał do czynienia z czynnikami ryzyka. To choroba, przy której nagła utrata wagi ciała jest jednym z istotnych i zawsze pojawiających się objawów. Jeśli zależy nam na tym, aby utracić coś z masy swojego ciała, to na pewno nie powinniśmy liczyć na bardzo szybkie efekty. Te zawsze będą wskazywać na to, że w organizmie człowieka dzieje się coś niepokojącego i należy jak najszybciej ten objaw zdiagnozować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *