ananas
Dieta

Dobre działanie ananasa

Ten tropikalny owoc, jakim jest ananas, nie tylko może zachwycać smakiem, ale jednocześnie też ma bardzo wiele zdrowotnych korzyści dla człowieka. Przede wszystkim w ananasie mamy do czynienia z występowaniem bardzo dużej ilości bromelainy. Jest to enzym, który znany jest człowiekowi od bardzo dawna i był szeroko wykorzystywany w medycynie naturalnej. W jaki sposób ananas wpływa na nasze zdrowie? Tutaj można mówić o bardzo szerokim spectrum działań. Między innymi można wskazać na to, że spożywanie ananasa korzystnie wpływa na funkcjonowanie ludzkich zatok.

Ananas a zatoki

Zawarta w ananasie bromelaina wpływa na zmniejszenie dolegliwości związanych z zapaleniem zatok. Między innymi wpływa ona na zmniejszenie kataru oraz bólu u nasady nosa. Kolejnym z bardzo istotnych aspektów działania ananasa jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia astmy oskrzelowej. W tym względzie również główną rolę odgrywa wspomniana wyżej bromelaina. Oczywiście trzeba mówić również o tym, że spożywanie ananasa bardzo korzystnie wpływa na podniesienie odporności ludzkiego organizmu. To nie wszystkie pozytywne aspekty zdrowotne, o jakich trzeba wspomnieć w kontekście wpływu ananasa na zdrowie człowieka. Tak naprawdę ananas stanowi prawdziwą bombę antyoksydacyjną. W owocu tym możemy uraczyć sporą ilość kwasów fenolowych oraz flawonoidów. W ananasie mamy do czynienia z dosyć sporą ilością witaminy C, a to ma bezpośredni wpływ na ochronę organizmu przed działaniem wolnych rodników. Spożywanie ananasa w sposób regularny bardzo korzystnie wpływa na ochronę przed przeziębieniem, przed innego rodzaju infekcjami, przed infekcjami uszu.


Więcej energii

Kolejnym aspektem jest to, że ananas jest źródłem energii dla człowieka, a tym samym jak najbardziej należy go polecić osobom nieco zmęczonym, którym brakuje owej energii, co jednak nie ma podłoża typowo medycznego. W następnej kolejności wskażemy na to, że spożywanie ananasa w kontekście poprawienia trawienia. Tutaj również kluczową rolę odgrywa enzym trawienny bromelaina. Tenże enzym posiada także właściwości przeciwzapalne, co z kolei może powodować szybsze dochodzenie do pełni zdrowia po operacjach chirurgicznych, szybszą regenerację organizmu po różnorodnych urazach. Jeśli trenujemy ciężko, warto sięgać po ananasa, gdyż owoc ten wpływa na przyspieszenie procesu regeneracji organizmu. Jednocześnie też owoc ten ma korzystny wpływ na funkcjonowanie wzroku.
W szczególności mowa jest o zapobieganiu zjawiska zwyrodnienia plamki żółtej. Jak więc widać, ten owoc, który zasadniczo jest powszechnie dostępny w sklepach, ma bardzo wiele pozytywnego do zaproponowania. Warto go zatem umieścić w swojej codziennej diecie, warto go podjadać w ciągu dnia jako smaczną i zdrową przekąskę. Poza tym jeśli spojrzymy na niego od strony kulinarnej, to zobaczymy, że ananas idealnie nadaje się do różnego rodzaju potraw jako jeden ze składników. Dbałość o zdrowie człowieka nie jest niczym bardzo trudnym, ale trzeba koniecznie przyjąć pewne nawyki, trzeba sięgnąć po odpowiednie produkty żywieniowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *