Doskonale wiemy jak delikatny jest układ kostny małego dziecka. Należy więc je chronić, a w szczególności, jego główkę, która pod wpływem silnego nacisku może być narażona na odkształcenia. Należy działać profilaktycznie, by nie dopuścić do trudnych do wyleczenia dolegliwości. Do jednej z nich zaliczana jest dolichocefalia. Pytanie, czy faktycznie jest niebezpieczna, oraz jak jej zapobiegać?
Skorzystaj z poduszek ortopedycznych
Poduszki ortopedyczne dla niemowląt to nie tylko doskonały element rehabilitacji, ale i forma profilaktyki. Korzystanie z tego typu poduszek minimalizuje wiec ryzyko powstawania takich chorób jak dolichocefalia. Zdrowotne właściwości pianki z której są wykonane powodują, że główka Twojego maleństwa nie ulega odkształceniu (niezależnie od ułożenia ciała w czasie snu). Poduszki zapewniają naturalną krzywiznę kręgosłupa, dzięki czemu Twoja pociecha rozwija się prawidłowo. Ich wygoda z kolei powoduje, że dziecko ma zagwarantowany zdrowy i spokojny sen.
Dolichocefalia – co warto o niej wiedzieć?
Dolichocefalia objawia się bocznym spłaszczeniem główki przez co optycznie może wydawać się nie tylko dłuższa i węższa. W przypadku niemowlaków może być spowodowana nieprawidłowym zrastaniem szwów czaszkowych. Przyczyn dolichocefalii może być kilka. Zazwyczaj pojawia się u wcześniaków, czy w sytuacji zaklinowania się główki pod żebrami w czasie ciąży. Dolegliwość ta często bowiem diagnozowana jest już w okresie płodowym, a także w różnych, wczesnych etapach życia dziecka. Zazwyczaj dolegliwość nie jest większym problemem, choć gdy objawy po dłuższym czasie nie ustępują warto skonsultować się ze specjalistą np. w celu dodatkowych badań, które wykluczą m.in. opóźniony rozwój psycho – ruchowy. Dolichocefalia może być również efektem zespołu wad wrodzonych, czy uwarunkowaniami genetycznymi. Podobnie jak w przypadku plagiocefalii, czy brachycefalii dużą role odgrywa tu prawidłowe układanie dziecka w czasie snu.