hałas
Zdrowie

Wpływ hałasu na ludzkie zdrowie

Powszechnie jest to wiadome, że hałas jest czynnikiem szkodliwym dla ludzkiego zdrowia. Przebywanie w bardzo dużym natężeniu różnych dźwięków ma bezpośrednie przełożenie na pogorszenie się zdrowia człowieka w różnych jego aspektach. Jak konkretnie jednak ów hałas odbija się na ludzkim organizmie?

Czy hałas jest szkodliwy?

Nie każdy poziom hałasu jest szkodliwy. Jeśli mamy do czynienia z poziomem hałasu do 35 dB, to nie ma mowy o szkodliwości, aczkolwiek może on wywoływać zdenerwowanie. Jeśli mamy do czynienia z hałasem w wysokości od 35 do 70 dB, to można mówić o negatywnym wpływie na ludzki układ nerwowy, na zwiększenie zmęczenia jak również na zmniejszenie wydajności pracy. Jeśli natomiast mamy do czynienia z hałasem przekraczającym wartości 85 dB, to mówimy już o bardziej poważnych konsekwencjach dla zdrowia człowieka.

Hałas utrzymujący się powyżej tej wartości prowadzi do uszkodzenia słuchu, ale nie tylko. Możemy również mówić o negatywnym wpływie na ludzki układ krążenia, na układ nerwowy jak również może powodować zaburzenia równowagi. Przebywanie w hałasie od 130 do 150 dB może tymczasem prowadzić do wystąpienia trwałych uszkodzeń ludzkiego zdrowia. Co następuje powyżej tej wartości hałasu? Tutaj mowa jest o wystąpieniu paraliżu ludzkiego organizmu, do wystąpienia nudności, do wystąpienia stanów lękowych oraz bardzo poważnych zaburzeń równowagi. W takim przypadku mowa jest o trwałych uszkodzeniach oraz o bezpośrednim zagrożeniu dla ludzkiego zdrowia oraz dla ludzkiego życia. Tym samym należy unikać nadmiernego hałasu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *