Zdrowie

Pościel – który materiał najlepszy na sen?

Zachowanie wysokiej jakości snu to coraz częstszy problem. Tymczasem to my sami w sposób naturalny możemy zadbać o zdrowy, głęboki sen. W tym wypadku kluczowe są proste nawyki jak odpowiednia ilość tlenu w pomieszczeniu, czy pościel z dobrego materiału. A skoro o pościeli mowa to należy powiedzieć, że nie każdy materiał pomoże nam dobrze zasnąć, w związku z tym postanowiliśmy przedstawić 5 sprawdzonych materiałów na dobry sen.

Cechy dobrej pościeli

Zanim jednak o poszczególnych rodzajach krótko o tym jaka powinna być idealna pościel? Najważniejsze, by zimą potrafiła nas ogrzać (bez przepacania się), a latem nieco chłodziła. Dobrej jakości pościel to taka, która wykonana jest z bezpiecznych i naturalnych materiałów bezpiecznych dla alergików, oraz nie wywołujących uczulenia skóry.

Najlepsze materiały na pościel

Bawełna – tu przede wszystkim należy wyróżnić egipską odmianę, produkowaną nie tylko w samym Egipcie, ale i Sudanie, czy USA. Ten rodzaj materiału jest gruby, idealnie nadaje się więc na chłodne, zimowe noce.

Kora – uznawana za bardzo efektywną, a to ze względu na to, że się nie gniecie. Ponadto z wyjątkiem bardzo zimowych nocy, można korzystać z niej cały rok. Jest łatwa w utrzymaniu.

Jedwab – idealny na gorące noce. Ten materiał nie tylko pozwala dobrze zasnąć, ale i uspokaja. Jedwab jest bardzo miły w dotyku. Materiał nie gniecie się, co powoduje łatwiejsze jego użytkowanie w przeciwieństwie np. do materiałów lnianych.

Dżersej – kolejny, uniwersalny typ materiału, bowiem może być gruby, lub cienki w zależności od zapotrzebowania i pory roku.

Perkal – również miły w dotyku. Podobnie jak kora może być używana jest przez cały rok, choć przede wszystkim przeznaczona jest dla cieplejszych dni.

Poduszki również ważne

Powiedzieliśmy sobie o pościeli gwarantującej zdrowy sen. Należy jednak pamiętać, że równie ważne są poduszki. Tu oprócz tradycyjnych poduszek mamy też poduszki ortopedyczne. Najlepsza poduszka ortopedyczna to taka, która zredukuje napięcie mięśni, odciąży plecy, kark i głowę. Tym samym pozwoli na zdrowy i spokojny sen. Najlepiej dobierzesz poduszkę wtedy, gdy dopasujesz ją do pozycji w której śpisz. Dzięki dobrej poduszce ortopedycznej zminimalizujesz też ryzyko wielu schorzeń, w tym wad postawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *