Gonartroza
Zdrowie

Gonartroza – objawy i leczenie

 Gonartroza to choroba, która potocznie zwana jest zwyrodnieniem stawów kolanowych. Jej przyczyną mogą być przebyte urazy, ale jednocześnie też może być ona uwarunkowana zaburzeniami osi kończyny dolnej. Najczęściej można o owej chorobie mówić przy takich kontuzjach jak uszkodzenie łąkotki stawu kolanowego, uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego lub tylnego czy też przy złamaniu przez stawowym w rejonie kolana.

Skutek stanu zapalnego

Jednocześnie też gonartroza może wystąpić na skutek stanu zapalnego występującego w okolicach stawu kolanowego. Jakie są objawy owej choroby? Można wskazać na trzaski w kolanie, osłabienie stawu, ograniczenie ruchów, wyczuwalna torbiel z tyłu kolana, przykurcz zgięciowy oraz oczywiście ból. Jak wygląda leczenie tego typu schorzenia? Na pewno większość osób przyjmuje leki przeciwbólowe. To jednakże nie wszystko, co będzie pomocne. Jak najbardziej należy wskazać na odpowiednią fizjoterapię, należy wskazać na preparaty z zawartością siarczanu glukozaminy oraz siarczanu chondroityny. Bez wątpienia jest to choroba, która w dobie współczesnej dotyka coraz szerszą grupę osób. Leczenie jest oczywiście konieczne, ale najważniejsze jest to, aby postawić odpowiednią, właściwą diagnozę.

Leczenie

Jeśli leczenie gonartrozy nie przynosi zadowalających efektów i bóle nie ustępują, co krokiem ostatecznym jest poddanie się operacji chirurgicznej. Mowa jest o osteotomii lub też o artroskopii stawu kolanowego. Jak jednak powiedziano, jest to rozwiązanie ostateczne stosowane, gdy wszystko inne zawodzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *