Odpowiednia mata fitness do ćwiczeń w domu
Fundamenty

Jak wybrać matę do ćwiczeń w domu?

W ostatnim czasie zapanowała pewnego rodzaju moda na aktywność fizyczna. Dla wielu z nas oczywiście jest to sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów, czy wzmocnienie kondycji fizycznej. Coraz częściej jednak ćwiczenia na sali fitness traktujemy jako sposób na odreagowanie stresów dnia codziennego, czy możliwość spotkania się ze znajomymi. Nie mniej jednak są sytuacje w których trudno nam odłożyć czas i pieniądze na treningi na siłowni. W związku z tym decydujemy się na ćwiczenia w domu, a że dziś chociażby w internecie propozycji nie brakuje, to tym bardziej mamy ułatwioną sprawę. Tak, czy inaczej nawet w przypadku treningów potrzebna jest porządna mata do fitness.

Jaka mata do fitness w domu?

Warto zadać sobie pytanie czym różni się tego typu mata od tej, która możemy spotkać na sali treningowej? Tu różnica jest przede wszystkim pod względem grubości. Choć zależna jest również od intensywności ćwiczeń, to w przypadku treningów domowych w większości przypadków możemy pozwolić sobie na mate nieco cieńszą.

Odnośnie wyboru konkretnej maty do fitness polecamy lekturę tego artykułu.

Odpowiednia mata fitness do ćwiczeń w domu

Poza tym szczegółem jednak mata musi spełniać dokładnie takie same wymagania jak mata stosowana do ćwiczeń na sali treningowej. W związku z tym musi gwarantować przede wszystkim bezpieczeństwo, dlatego też pod wpływem nacisku nie powinna ulegać odkształceniu. Ponadto powinna być odporna na uszkodzenia mechaniczne. Jedną z najważniejszych (jak nie najważniejszą) cech jest jednak jej antypoślizgowość niezależnie od rodzaju wykonywanych ćwiczeń. To też przy tej okazji często spotykamy się z takim pojęciem jak „lepkość” maty. Poza tym mate należy dobrać pod względem długości, która powinna odpowiadać wzrostowi naszego ciała. Osoby wysokie powinny być jednak spokojne – dziś produkowane są maty mające nawet powyżej dwa metry długości. Ponadto w przypadku maty ważną cechą jest elastyczność, która powoduje, że łatwo ją można zwinąć i przechować w dowolnym miejscu w domu. A skoro o przechowaniu mowa, to warto od razu kupić paski, które idealnie utrzymują zwiniętą w rulon mate.

A co z materiałem z którego wykonana jest mata? Na rynku jak się okazuje jest ich wiele, jednak do najpopularniejszych należą te wykonane z kauczuku, gumy pcv, czy różnego rodzaju tworzyw syntetycznych. W przypadku mat wykorzystywanych w domu ważne jest też ich możliwie jak najprostsze utrzymanie, w związku z tym choć mata chropowata gwarantuje lepszą amortyzacje, lepiej w przypadku ćwiczeń domowych stosować mate gładką, którą zwyczajnie łatwiej wyczyścić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *