Zdrowie

Jaka faza snu najlepiej wpływa na wypoczynek?

Bezsenność to choroba i tak jest ona właśnie klasyfikowana. Bezsenność to nie brak czasu na sen, ale zjawisko, w którym człowiek nie potrafi samoczynnie zasnąć przez długie minuty i godziny, przebudza się w nocy, czego skutkiem jest zarówno zmęczenie jak i różne choroby. Aby móc mówić o bezsenności, należy także wskazać na rolę, jaką pełni sen w codzienności człowieka.

Rola snu

Mówiąc o roli snu, należy wskazać nie tylko na głęboką jego fazę, ale równocześnie też na fazę zasypiania. Rola snu dla organizmu człowieka jest nieoceniona. Sen wpływa na:

  • odporność człowieka
  • narażenie na różnego rodzaju choroby
  • pracę serca i układu krążenia
  • ogólne samopoczucie
  • koncentrację,
  • stan psychiczny

Sen to jedna z kluczowych kwestii w codzienności człowieka, która jednakże przez większość osób jest zaniedbywana. To z kolei prowadzi do powstawania różnych negatywnych zjawisk chorobowych oraz oczywiście do złego samopoczucia, rozdrażnienia.

Fazy ludzkiego snu

Sen człowieka jest podzielony na konkretne fazy i każda z nich jest na pewno bardzo istotna dla zdrowia człowieka i dla jego dobrego samopoczucia. Ogólnie rzecz ujmując, sen człowieka należy podzielić na dwie zasadnicze fazy. Mowa jest o fazie REM oraz NREM. Faza NREM odnosi się do zasypiania i trwa około 80 do 100 minut. Po niej następuje faza REM, w której mamy do czynienia z marzeniami sennymi. Ta faza trwa około 15 minut. Poszczególne fazy następują nawzajem po sobie przez cały czas snu człowieka. Każda z faz snu jest bardzo ważna i nie można powiedzieć, że którakolwiek z nich nie ma większego znaczenia. Jeśli jednak mielibyśmy wskazać na którąkolwiek z faz snu jako tą właściwą i znaczącą dla kwestii wypoczynku człowieka, to na pewno należy wskazać na fazę REM.

W tej fazie możemy mówić o bardzo aktywnym wypoczynku mózgu człowieka, o zapamiętywaniu tego, co się zdarzyło, mowa jest o nowym przeżywaniu tego, co już się stało. Jest to czas, w którym ludzki mózg bardzo aktywnie wypoczywa. Tym samym brak owej 15 minutowej fazy snu może oznaczać poważne konsekwencje dla zdrowia człowieka. Zaburzenia w którejkolwiek fazie snu oczywiście nie ma większego znaczenia jeśli jest to jednorazowa sytuacja. Niemniej jednak jeśli owa sytuacja będzie się ciągle powtarzać, to wówczas człowiek na pewno w pewnym momencie to będzie odczuwać. W fazie REM mamy do czynienia z paraliżem sennym, co objawia się w zjawisku zwiotczenia mięśni szkieletowych. Dzięki temu posiadając jakieś marzenia senne, człowiek nie będzie reagować na nie wykonując jakiekolwiek ruchy w trakcie snu.

Mówiąc zatem o istocie poszczególnych faz snu, należy wskazać na to, że każda z nich jest bardzo ważna. Jednakże z drugiej strony to faza REM jest dla mózgu człowieka bardzo ważna. Jeśli jednak faza NREM nie będzie odpowiednia, to i faza REM nie będzie właściwa. Pokazuje to fakt, że każda faza snu człowieka jest bardzo istotna dla zdrowia człowieka, jest bardzo istotna dla regeneracji, jest bardzo istotna dla całokształtu zdrowia i samopoczucia.

Warto przeczytać: Poduszka ortopedyczna – dla osób dbających o kręgosłup

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *