Zdrowie

Jak szybciej wpadać w głęboki sen?

Sen jest jednym z kluczowych elementów w codzienności człowieka. Zadbanie o jego odpowiednią jakość jest bardzo ważna. Mimo tego, że żyjemy coraz szybciej i mamy do czynienia ze sporą ilością obowiązków, to jednak ważne jest to, aby nie zaniedbywać kwestii związanej właśnie ze snem. Ten element odgrywa bardzo ważną rolę w kontekście odporności człowieka, jego zdrowia psychicznego, fizycznego, jego samopoczucia, umiejętności koncentracji. Bardzo ważna jest zarówno ilość godzin przeznaczonych na sen jak i jego jakość. Sen człowieka jest podzielony na dwie zasadnicze fazy, które naprzemiennie następują po sobie w trakcie nocy. Faza NREM trwająca około 80 do 100 minut oraz faza REM, w trakcie której mamy do czynienia z pojawieniem się sennych marzeń.

Sposoby na lepszą jakość snu

Dorosły człowiek potrzebuje każdej doby od 7 do 9 godzin snu. Ważne jest to, aby ów sen w miarę możliwości następował w godzinach nocnych. Jeśli chodzi o kwestię wpadania w głęboką fazę snu, czyli wówczas gdy dochodzi do intensywnej regeneracji ludzkiego mózgu oraz innych komórek ciała, to można ten aspekt nieco poprawić. Ma to bezpośredni związek z tym, aby wpłynąć na kwestię związaną z szybszym zasypianiem. Kłopoty z zasypianiem mogą dotykać osoby w każdym wieku i mogą mieć bardzo zróżnicowane podłoże. Istnieją jednakże pewne sposoby na to, aby móc szybciej zasnąć i tym samym również szybciej wpadać w głęboką fazę snu. Do tych sposobów na pewno można zaliczyć:

  • odłożenie laptopa, telewizora co najmniej godzinę przed zaśnięciem
  • ułożenie planu dnia w taki sposób, aby zachować stałe pory zasypiania oraz budzenia się
  • zadbanie o różne wieczorne rytuały
  • postępowanie zgodne ze swoim zegarem biologicznym
  • zadbanie o to, by pościel była wygodna – warto stosować lekką pościel wykonaną z bawełny
  • unikanie drzemek w ciągu dnia
  • zadbanie o dotlenienie. Mowa zarówno o przebywaniu na świeżym powietrzu jak również o wietrzeniu sypialni
  • skupienie się przed snem na pozytywnych aspektach, wydarzeniach

W ten sposób człowiek będzie szybciej zasypiał, a tym samym również będzie mowa o szybszym przechodzeniu do fazy snu głębokiego. Ponadto owe nawyki mogą prowadzić do tego, że człowiek nie będzie się w nocy wybudzał, że nie będzie miał nocnych koszmarów, a tym samym każdego ranka będzie wybudzał się wypoczęty i będzie mógł mówić o dobrym samopoczuciu. Bardzo istotnym elementem jest także zastosowanie dobrej jakości materaca oraz odpowiednich dla siebie poduszek. Ten ostatni element jest w dużej mierze odpowiedzialny za to, że człowiek nie potrafi się dobrze wyspać, że odczuwa ból w plecach i jednocześnie też nie budzi się wypoczęty. Niewłaściwe podparcie kręgosłupa to jednocześnie też niewłaściwe jego ułożenie, jego skrzywienie i niewygoda. To wszystko powoduje kłopoty z zasypianiem oraz kłopoty z uzyskaniem dobrej jakości snu w każdej z jego faz. Sen głęboki jest kluczowy do tego, aby móc mówić o dobrej jakości snu oraz właściwej regeneracji ludzkiego organizmu, ale każda jego faza jest bardzo istotna.

Polecamy również: Poduszki ortopedyczne – skuteczne rozwiązanie dla lepszej jakości snu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *