Zdrowie

Czy sen ma wpływ na możliwość zajścia w ciążę?

Zajście w ciążę nie zawsze jest proste. W wielu, w coraz większej ilości przypadków możemy mówić o pewnych przeszkodach, o pewnych problemach. Nie jest łatwo jednoznacznie określić tego, co może stać za powodem pojawienia się takich problemów. Jednakże na pewno jednym z aspektów, na który należy zwrócić szczególną uwagę jest jakość oraz ilość snu. W tym względzie w głównej mierze należy zwrócić uwagę na ilość snu partnera. Zarówno zbyt mała ilość snu jak i zbyt duża ilość snu mogą powodować obniżenie szans na zapłodnienie. Naukowcy określają, że zmniejszona ilość godzin przeznaczonych na sen może obniżyć szanse na ciążę nawet o 42%.

Czynniki obniżające możliwości zajścia w ciążę

Problem powodujący niemożność zajścia w ciążę może wynikać z bardzo wielu różnych przyczyn. Mogą one leżeć zarówno po stronie partnera jak i partnerki. Jeśli chodzi natomiast o bezpośredni wpływ możliwości zajścia w ciążę i sen, to naukowcy wskazują na partnera Mężczyźni, którzy na dobę śpią mniej niż 6 godzin oraz więcej niż 9 godzin, mają znacznie mniejsze szanse na ojcostwo. Oczywiście naukowcy podkreślają, że jednocześnie też może zaistnieć pewien problem zdrowotny mający wpływ na płodność oraz sen, ale mimo wszystko o ową ilość snu oraz jego jakość należy zadbać. Poza tym również do czynników wpływających na możliwości zajścia w ciążę zalicza się:

Niemniej jednak nawet jeśli w tym aspekcie wszystko jest w porządku, to mogą wystąpić problemy z zajściem w ciążę. Badania naukowców wykonane przez bostoński instytut pokazują, że mężczyźni, którzy poświęcają na sen około ośmiu godzin.

Dlaczego zbyt mała ilość snu wpływa na płodność?

Skoro wiadomo, jakie skutki ma obniżona ilość godzin przeznaczonych na sen na możliwość zajścia w ciążę, to jednakże należy zapytać o to, dlaczego tak jest? Na pewno bardzo duże znaczenie ma tutaj poziom testosteronu, jest produkcja tego hormonu. Jeśli mowa jest o zaburzonym rytmie dnia, to jest on związany z obniżeniem jakości męskiego nasienia. Korzyści z wysypiania się są bardzo duże i są one w dużej mierze związane z możliwościami zajścia w ciążę.

Aspekty związane ze zwiększeniem szans na dziecko

Szanse na zapłodnienie są znacznie większe w sytuacji, w której mężczyzna dba o różne aspekty związane z jego zdrowiem. Przede wszystkim jednak podstawą jest zadbać o codzienne aspekty. Mowa jest mianowicie o zadbanie o jakość snu, o odpowiednią ilość godzin przeznaczonych na sen. Zwiększenie szans na dziecko to również właściwa dieta, to aktywność fizyczna, to zadbanie o to, aby unikać stresu, unikać sytuacji wywołujących ów stres. Jeśli poważnie myślimy o potomstwie, jeśli myślimy o zajściu w ciążę, to musimy zadbać o nasze zdrowie w różnych jego aspektach. Między innymi chodzi tutaj o aspekt zadbania o odpowiednią ilość godzin przeznaczonych na sen. Chodzi nie tylko o zbyt małą, ale również o zbyt dużą ilość snu przeznaczoną na sen. Wiedza w tym zakresie może bardzo wiele pomóc, może być języczkiem u wagi.

Polecamy również: Poduszki ortopedyczne do spania – dlaczego warto?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *