Każdy człowiek potrzebuje adekwatnej dawki snu, aby organizm mógł poprawnie funkcjonować. Jakie są dla nas najczęstsze skutki niewyspania?
-
Zmęczony wzrok
Zmęczony wzrok, podkrążone oczy to pierwsza i najbardziej widoczna oznaka, tego iż zarwaliśmy kawałek nocy. Jeśli ilość snu nie jest wystarczająca, wówczas widoczne są zmiany na skórze, zaś naczynia krwionośne przesuwają się pod najbardziej zewnętrzne warstwy naskórka. Dodatkowo pojawiają się worki pod oczami, zaś gałki oczne stają się suche i pieką.
-
Wolniejsza praca metabolizmu
Jeżeli notorycznie się nie wysypiamy, po pewnym czasie w naszym organizmie, przestaje prawidłowo funkcjonować metabolizm. Skutkiem jest tycie, pomimo stosowanej diety. Na dodatek odkłada się tłuszcz w organizmie, co sprawia, że nasze ciało zaczyna stawać się coraz większe.
-
Gorsza praca mózgu
Niewystarczająca ilość snu niesie ze sobą również gorszą pracę mózgu. Dzieje się tak dlatego, że zbyt mała ilość glukozy sprawia, że wolniej myślimy. Kiedy więc jesteśmy niewyspani, otaczający nas świat gna do przodu, a my stoimy w miejscu. Kiedy jesteśmy zmęczeni nie mamy ochoty na pracę, naukę, a nawet zwykłą, luźną rozmowę.
-
Złe warunki do pracy serca
Nasze serce aby mogło poprawnie funkcjonować również potrzebuje odpowiedniej ilości snu. Przez małą ilość snu, musi się ono przygotować na inne, niekorzystne i nienaturalne warunki funkcjonowania. Owa niestabilna praca może spowodować arytmię serca oraz przeciążyć sam mięsień powodując jego przerost. Notoryczny brak snu negatywnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu.