Lugola
Zdrowie

Niezbędny dla zdrowia płyn Lugola

Paniczne zachowania nigdy nie były, nie są i nie będą wskazane, ponieważ mogą one powodować różnorodne błedy. Jak powszechnie wiadomo, po katastrofie elektrowni atomowej w Czarnobylu w roku 1986 masowo podawano ludziom płyn Lugola, który miał zapobiec skutkom napromieniowania powietrza płynącego z tamtej strony.

Czym jest płyn Lugola?

Płyn Lugola powoduje wysycenie tarczycy jodem, dzięki czemu nie przyjmuje ona napromieniowanego jodu, a tym samym tarczyca jest wolna od ryzyka rozwoju nowotworów, a przynajmniej owo ryzyko jest znacząco zmniejszone. W dobie obecnej, w obliczu wojny na Ukrainie i jednocześnie też zwiększonego ryzyka nastąpienia skażenia nuklearnego, z aptek znika ów płyn Lugola. Są to jednakże działania paniczne, nie poparte żadnym rozsądnym argumentem. Co więcej, jeśli ktoś miałby przyjmować ów płyn Lugola w sposób profilaktyczny, popełniłby bardzo poważny błąd i mógłby sobie bardzo poważnie zaszkodzić. Warto mieć świadomość tego, że przyjmowanie płynu Lugola bez właściwych wskazań może spowodować powstanie bardzo poważnych skutków ubocznych dla zdrowia człowieka.

Lugola a organizm

Z samego założenia płyn Lugola może mieć działanie pozytywne, może zwalczać różnorodne bakterie oraz wirusy. Jednocześnie też w obliczu różnych innych chorób przyjmowanie płynu Lugola może mieć bardzo negatywne skutki. Istotne jest zatem to, aby tego specyfiku nie przyjmować w sposób profilaktyczny, zapobiegawczy, ale tylko i wyłącznie mając określone wskazania. Na pewno do jego przyjmowania istnieją pewne przeciwwskazania. Mowa jest chociażby o takich sytuacjach, w których ktoś ma do czynienia z nadczynnością tarczycy, gdy ktoś ma do czynienia z nadwrażliwością na jod, gdy ktoś ma do czynienia z niewydolnością nerek, gdy ktoś choruje na gruźlicę czy też wówczas, gdy kobieta znajduje się w ciąży oraz jest w okresie karmienia piersią. Picie płynu Logola bez wskazań lekarskich może u każdej osoby skutkować konkretnymi działaniami niepożądanymi, wśród których można między innymi wskazać na podrażnienie błony śluzowej nosa oraz gardła, możliwość wystąpienia nadczynności tarczycy, możliwość wystąpienia wrzodziejących nadżerek,  świądu, różnorodnych reakcji alergicznych, wysypki skórnej, podrażnienia przewodu pokarmowego, wystąpienie trądzika jodowego, gorączki oraz powiększonych węzłów chłonnych.

Lugola zewnętrznie i wewnętrznie

Zasadniczo płyn Lugola przyjmuje się zewnętrznie, a jeśli będziemy go przyjmowali doustnie, to musimy mieć ku temu konkretne wskazania lekarskie. W obliczu wojny oraz zagrożenia wybuchem w elektrowni atomowej należy zachować chłodną głowę i nie podejmować żadnych pochopnych działań. Wykorzystanie płynu Lugola w roku 1986 miało swoje głębokie uzasadnienie, a w dobie współczesnej sytuacja jest już nieco inna. Należy zatem nie działać po omacku i bynajmniej nie przyjmować płynu Lugola w sposób profilaktyczny. Nie w każdej aptece klienci zostaną poinformowani o tym, że tenże płyn może wywoływać sporo skutków ubocznych i jego przyjmowanie niekoniecznie będzie się wiązać z odpowiednią ochroną przed negatywnym promieniowaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *