Dlaczego warto sięgać po kawę?
Dieta

Dlaczego warto sięgać po kawę?

Kawa napojem bogów? Wiele osób pewnie tak powie w poniedziałkowy poranek, gdy dzień pracy zaczyna od zaparzenia filiżanki mocnej kawy. Z drugiej strony można również wskazać na powszechne opinie wskazujące na to, że kawa może prowadzić do podwyższenia ciśnienia krwi, a więc dla niektórych osób może stanowić pewnego rodzaju zagrożenie zdrowia. W rzeczywistości jednak jeśli spojrzymy na ową kawę, na zwyczaj jej picia, to jeśli mamy pewien umiar, a przy tym lubimy pić kawę, to jak najbardziej powinniśmy tego zwyczaju sobie nie odmawiać. Mówiąc bowiem o zwyczaju picia kawy, będziemy wskazywać na to, że może być ona bardzo korzystna dla naszego zdrowia i to z co najmniej kilku powodów.

Kawa każdego dnia

Dlaczego więc warto jest sięgać po kawę, dlaczego warto ją pić każdego dnia? Na pewno na pierwszy rzut wskażemy na to, co jest powszechnie znane każdemu. Kawa zawiera w sobie kofeinę, która jest odpowiedzialna za blokowanie receptorów adenozyny. Ta jest z kolei odpowiedzialna za uczucie senności, zmęczenia i bólu. Tym samym kawa odsuwa w czasie owo uczucie zmęczenia i senności. Jednakże nie jest to jedyna korzyść, na którą wskażemy w kontekście zwyczaju picia kawy. Wedle wyników przeprowadzonych badań, regularne picie kawy może znacząco zmniejszyć ryzyko rozwoju różnego rodzaju nowotworów.

Zobacz również: Kawa – prawda i fałsz

Zalety picia kawy

W sposób szczególny można tutaj wskazać na nowotwory wątroby, na nowotwory okrężnicy, macicy, prostaty, gruczołu krokowego jak również i nowotworu skóry. Kolejnym z aspektów jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2. Jeśli ktoś wypija każdego dnia około sześciu filiżanek kawy, to owo ryzyko właśnie jest w taki sposób zmniejszone. Kawa jest elementem, dzięki któremu możemy mówić o wspomaganiu procesu odchudzania. Dlaczego? Kawa, a raczej zawarta w niej kofeina to naturalny spalacz tłuszczu, a tym samym właśnie kawa może nas wspomóc w tym całym procesie. Nie jest ona głównym powodem, dla którego będziemy skutecznie tracić kilogramy, ale na pewno jest ona tym elementem, który może nas wydatnie wspomóc w naszych wysiłkach. Kolejnym z ważnych aspektów jest to, że picie kawy w umiarkowanych ilościach podnosi ogólną wydolność ludzkiego organizmu, a tym samym może nam to pomóc w sytuacji, gdy regularnie ćwiczymy z zamiarem osiągnięcia konkretnego celu.

Zobacz również: Kmin rzymski a zdrowie

Kofeina

Kofeina zawarta w kawie równocześnie też zwiększa wydatek kaloryczny, a tym samym bardzo pomaga w regulowaniu metabolizmu człowieka. Zwyczaj picia kawy tym samym niesie ze sobą znacznie więcej dobrego niż jakichkolwiek negatywnych skutków. Jeżeli więc ktoś lubi kawę, nie powinien bynajmniej rezygnować z niej zarówno dla własnego zdrowia jak i dla własnej przyjemności. Kawa to nie tylko napój bogów, ale napój ludzi, który pobudza do działania, który pozytywnie wpływa na bardzo różne aspekty związane ze zdrowiem człowieka. W niektórych przypadkach chodzi o zawartą w kawie kofeinę, ale w niektórych przypadkach chodzi nie tyle o ową kofeinę, co właściwie o samą kawę. Czy można tutaj mówić także o kawie rozpuszczalnej? Już na pewno w mniejszym stopniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *