odkryj-idealny-sposob-na-jedzenie-slodyczy-i-to-zdrowych
Dieta

Odkryj idealny sposób na jedzenie słodyczy – i to zdrowych!

Słodycze to coś co łasuchy (w tym ja) lubią najbardziej. Ale jak mówić o treningach i trzymaniu formy, kiedy za rogiem czai się czekolada albo ulubiony deser? Ślinka cieknie na samą myśl… Co zrobić? Dać się złamać i ulec pokusie? No niekoniecznie. Zdradzę Ci sekret na zdrowe słodycze, które możesz bez obaw włączyć do swojej diety.

Skąd właściwie bierze się ochota na słodycze?

W słodyczach na pierwszym miejscu znajduje się cukier – a stałe dostarczanie go do organizmu staje się uzależnieniem. Słodycze powodują szybkie podniesienie poziomu cukru we krwi – niestety tylko krótkotrwałe. Inaczej jest w przypadku pełnowartościowych posiłków – po ich zjedzeniu cukier wzrasta powoli i utrzymuje się przez dłuższy czas. Cukier pochodzący ze słodyczy spada bardzo szybko, często do niższego poziomu niż przed jego spożyciem. A to powoduje zamknięte koło, w którym organizm wręcz dopomina się o energię pochodzącą ze słodyczy. To z kolei objawia się ogólnym rozdrażnieniem, poddenerowaniem i jeszcze większym “słodyczowym” głodem. 

Konsekwencje jedzenia niezdrowych słodyczy

Jedzenie słodyczy, prędzej czy później, niestety niesie za sobą wiele niemiłych konsekwencji. Podstawowym problemem jest pojawienie się zbyt dużej ilości zbędnych kilogramów. A od nadwagi do otyłości droga jest już krótka. Do tego dochodzą choroby dietozależne. Co to takiego? Przykładem może być próchnica zębów, insulinooporność lub cukrzyca typu II. Słodycze to dobrze wszystkim znane i pyszne, ale niestety puste kalorie. Czym są puste kalorie? To cukier z nasyconymi tłuszczami i kwasami tłuszczowymi typu “trans”. Te ogromne dawki bezwartościowych kalorii znajdziesz w ciastach, batonach, słodkich bułkach i czekoladzie. Nie dostarczają one Twojemu organizmowi żadnych wartości odżywczych, a jedynie na chwile poprawiają humor dodając energii. Poza tym odkładają się w tkance tłuszczowej – bo nic innego organizm nie może z nimi zrobić. Są to śmieci, które nie mają żadnej (oprócz zalegającej) roli w Twoim organizmie. 

Czy istnieją zdrowe słodycze?

Pocieszeniem jest fakt, że istnieją zdrowe słodycze. Mniej dobrą wiadomością często bywa konieczność ich samodzielnego przygotowania. Co powinieneś jeść kiedy najdzie Cię ochota na słodycze? Przede wszystkim wybieraj mądrze. Twój organizm potrzebuje cukrów, ale tych zdrowych. A je znajdziesz w owocach i warzywach oraz produktach zbożowych – tych pełnoziarnistych. Do dobrych słodyczy można zaliczyć także gorzką czekoladę (jej kawałek raz czy dwa w tygodniu, na pewno nie wyrządzi Ci żadnej krzywdy). Do tego domowej roboty ciasta, ciasteczka i inne pyszności oparte na zdrowych składnikach. W nich cukier możesz zastąpić np. stewią lub daktylami albo bananem. To doskonałe rozwiązanie dla Twojego organizmu, jak również świetny nawyk dla najmłodszych – oczywiście jeśli masz w domu dzieci. Bycie na diecie i dbanie o siebie naprawdę nie musi być uciążliwe – to może być wspaniała kulinarna przygoda. I to na dodatek zdrowa!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *