badania
Zdrowie

Regularne badania są ważne

Każdy słyszał stwierdzenie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Jest ono oczywiście zasadne i wszyscy o tym wiedzą, jednak mimo to tak niewielu ludzi decyduje się na systematyczna kontrolę stanu naszego zdrowia. Mówią oni jednym głosem, że brakuje im na to czasu. Jednak czy jest coś ważniejszego niż nasze zdrowie? To ono pozwala nam robić tak wiele rzeczy, którymi się zajmujemy i są dla nas ważne.

Zdrowie mamy jedno

Warto mieć na uwadze również to, że zdrowie jak i życie, podobnie jak zdrowie mamy tylko jedno. To ono powinno być dla nas wartością priorytetową, bo nawet jeśli w naszej hierarchii wartości na pierwszym miejscu jest rodzina, to tym bardziej mamy dla kogo żyć i chcemy dla nich cieszyć się jak najdłużej dobrym zdrowiem. Profilaktyka nie jest bolesna. Pomimo to straszy swoją formą, bo „lepiej nie wiedzieć”. Otóż nie! Jeśli dowiemy się w porę o chorobie to jest ogromna szansa, że sobie z nią poradzimy i pomogą nam w tym odpowiedni specjaliści. Niewiedza najczęściej jest śmiertelna. Wiele poważnych chorób nie daje o sobie znać latami, a widoczny jest zaledwie efekt końcowy jej działania. Wówczas możemy mieć żal sami do siebie, że nie robiliśmy systematycznie badań. Wielu dorosłych ludzi widziało swojego lekarza rodzinnego tylko i wyłącznie w momencie rejestracji. A niekiedy to zna tylko jego nazwisko.

Wiele kobiet robi regularne badania tylko w okresie ciąży, a przecież śmiertelność raka damskich narządów rozrodczych jest ogromna właśnie ze względu na zbyt późne zdiagnozowanie choroby. Regularne badania mają sens i są ważne dla naszego zdrowia, a nawet życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *