męczennica
Zdrowie

Męczennica – właściwości i zastosowanie

Żyjemy w takim czasie, w którym mamy do czynienia ze sporym napięciem nerwowym, ze sporego kalibru emocjami, ze stresem. Oczywiście z tymi zjawiskami można radzić sobie na wiele różnych sposobów. Jednym z tych sposobów jest na pewno sięganie po jakieś zioła, po tabletki ziołowe, po tabletki uspokajające. Poniekąd sięganie po zioła jest dobrym sposobem na to, aby się uspokoić, aby móc się wyspać, aby móc poradzić sobie ze stresem.

Męczennica na stresujące sytuacje

Jednakże w sytuacjach stresowych warto jest także zadbać o to, aby wyeliminować ze swojej codzienności te czynniki, które ów stres wywołują. W tym miejscu chcemy wskazać jednakże właśnie na zioła, na produkty ziołowe, dzięki którym będziemy mogli mówić o lepszym radzeniu sobie z niepohamowanym stresem oraz niepohamowanymi emocjami. Spośród wielu dostępnych ziół warto jest zwrócić uwagę chociażby na męczennicę cielistą. Całkiem słusznie znalazła ona swoje miejsce w różnego rodzaju produktach i mieszankach ziołowych, dzięki którym człowiek może zapanować nad swoimi emocjami.

Zadania męczennicy

Jakie zatem właściwości zdrowotne można przypisać owej męczennicy cielistej? Na pewno zioło to wpływa na ludzki organizm w sposób uspokajający, w sposób wyciszający. Poza tym także można tutaj mówić o działaniu przeciwdrgawkowym. To jednak nie wszystko, co należy wiedzieć i co powoduje, że po owo zioło jak najbardziej można i należy sięgać. Męczennica cielista jest bowiem ziołem, które również wykazuje działanie przeciwbólowe oraz obniżające ciśnienie krwi człowieka. Poza tym męczennica jest nieraz stosowana w sytuacjach, gdy walczymy z uzależnieniem od nikotyny czy też od alkoholu. Jeśli spojrzeć na wyniki badań naukowych, to trzeba także podkreślić wspomagające działanie tego zioła przy atakach astmy oskrzelowej, przy atakach kaszlu, przy występowaniu cukrzycy, choroby Parkinsona jak również w zaburzeniach libido oraz przy ADHD.

Skład chemiczny zioła

W składzie męczennicy cielistej możemy uraczyć takie elementy jak chociażby flawonoidy, kumaryny, maltol, olejki eteryczne czy też alkaloidy harmanowe. Męczennicę cielistą stosuje się chociażby przy występowaniu bezsenności, łagodzeniu stresu, niepokojów, leczeniu nerwic wegetatywnych, depresji, łagodzeniu napięcia nerwowego, łagodzeniu dotkliwych skutków menopauzy.

Męczennicę cielistą można z powodzeniem stosować w stanach emocjonalnych, w sytuacjach, gdy mamy problemy z zasypianiem, ze stresem. Jednakże bynajmniej nie jest to roślina, którą możemy stosować dowolnie i w każdej sytuacji. Odradza się bowiem jej stosowanie bezpośrednie jak również w różnego rodzaju preparatach w odniesieniu do kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Poza tym także bardzo ważne jest to, aby męczennicy cielistej nie stosować jednocześnie z innymi środkami nasennymi oraz innymi tabletkami uspokajającymi. To może bowiem spowodować zbyt mocne skutki dla organizmu człowieka. W sytuacjach stresowych na pewno bardzo istotnym elementem jest podjąć określone działanie mające na celu usunięcie problemu. Sięgnięcie po zioła to jedna z tych trafniejszych możliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *