Zdrowie

Skutki niedoboru snu

Niedobór snu to problem coraz większej ilości osób. Zła dieta, ciągły stres, nienormowany czas pracy, czy choroby przewlekłe… To tylko niektóre powody. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy ze skutków jakie niesie niedobór snu. Co zatem grozi nam po kilku nie przespanych nocach?

Bóle z samego rana

Niedobór snu czego jest efektem jego złej jakości. Ta z kolei może być spowodowana złymi poduszkami przez co rano budzimy się z uczuciem bóli i sztywności w okolicach pleców, szyi i karku. Nierzadko bóle te są początkiem trudnych do wyleczenia dolegliwości. Można jednak im zapobiec decydując się na zakup poduszek ortopedycznych, które swoje zdrowotne właściwości zawdzięczają piance z której są wykonane. Więcej o samych poduszkach, jak i dobrej jakości snu można przeczytać na https://www.sissel.com.pl/webpage/pianka-memory.html

Drażliwość i koncentracja

Oczywiście problemy z kręgosłupem to nie jedyny skutek niedoboru snu. Do charakterystycznych objawów należą również bóle głowy, problemy z pamięcią, czy gorsza koncentracja. Niewyspani, stajemy się bardziej drażliwi. Mogą pojawić się również problemy z wymową. Pogarsza nam się wzrok, a w ciągu dnia jesteśmy bardziej powolni.

Bezsenność początkiem wielu chorób

W tym m.in. depresji. Co ciekawe jednym z podstawowych objawów tej choroby są właśnie nieprzespane noce. Niedobór snu może prowadzić również do cukrzycy, nadciśnienia, czy chorób serca i układu krążenia. Przy zaniżonej ilości snu częściej chorujemy na nowotwory.

Zła odporność

Przede wszystkim na infekcje wirusowe (przeziębienia). Bezsenność jednak może powodować również zaburzenia trawienne, gdzie  zwiększa się ryzyko m.in. zapalenia jelit.

Mniej charakterystyczne objawy

W przypadku bezsenności możemy mieć do czynienia z bardziej charakterystycznymi objawami jak nadprodukcja moczu, czy przyrost masy ciała. Przez brak snu pogarsza się również wygląd naszej skóry, włosów, i paznokci.

Jak działać?

W przypadku bezsenności im szybciej zdiagnozujemy jej powód, tym lepiej. Samo leczenie bezsenności powinno opierać się na środkach naturalnych. Tu może pomóc wiele ziół ułatwiających zasypianie, oraz leki na ich podstawie. Jeżeli stan nadal się nie poprawia należy zastosować środki farmakologiczne, przy czym należy uważać, by się od nich nie uzależnić.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku depresji. Tu zalecana jest przede wszystkim konsultacja z psychiatrą. Ten może zalecić zarówno leczenie farmakologiczne, jak i prace z terapeutą. W przypadki innych dolegliwości pomocna może być zmiana diety, czy aktywność fizyczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *