suchość w gardle
Zdrowie

Suchość w gardle – jak sobie z tym radzić?

Uczucie suchości w gardle należy do bardzo nieprzyjemnych. Podrażnione gardło nie tylko boli, ale także w dalszej perspektywie mogą w nim rozwijać się różnorodne bakterie. Dlatego też istotnym elementem jest to, aby zadbać o właściwe nawilżenie gardła. Na pewno w tymże względzie istotne jest to, aby powietrze, w którym przebywamy, było odpowiednio nawilżone, gdyż to ono może właśnie stać za występującymi z gardłem problemami. Przyczyn występowania suchości w gardle, przyczyn podrażnionego gardła może być jednakże znacznie więcej. Do tych najczęściej występujących na pewno musimy zaliczyć różnego rodzaju występujące infekcje, na pewno także możemy zaliczyć reakcje alergiczne.

Dlaczego mam sucho w gardle?

Poza tym trzeba tutaj wskazać na możliwość występowania zaburzeń hormonalnych, możemy wskazać na przeciążenie gardła wskutek wykonywanej pracy, wskutek długiego przemawiania, śpiewania. Dodatkowo na nawilżenie, na stopień nawilżenia gardła wpływ ma także zwyczaj palenia papierosów, zbyt mała ilość wypijanych płynów, picie zbyt dużej ilości kawy czy też alkoholu jak również można tutaj mówić o efektach ubocznych stosowania niektórych leków. Aby móc mówić o skutecznym zapobieganiu zjawisku suchości i podrażnienia gardła, trzeba wskazać w głównej mierze na właściwe nawilżenie powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy. Powinno ono wynosić w granicach od 45 do 65%. Poza tym bardzo ważne jest to, aby każdego dnia wypijać od 2 do 2,5 litra wody. Wskażemy na wodę, ponieważ zarówno słodkie napoje jak i herbata nie będą miały korzystnego wpływu na kwestię właściwego nawilżenia gardła człowieka. Jeżeli takie nawyki nie okażą się wystarczające w procesie dbałości o odpowiednie nawilżenie gardła, można sięgnąć po specjalne pastylki do nawilżenia gardła. Poza tym można sięgnąć po pewne produkty naturalne, które w takiej sytuacji mogą jak najbardziej nam pomóc.

Jak sobie pomóc?

Mowa jest chociażby o zastosowaniu miodu. Jest to produkt, który w połączeniu z wodą czy też z mlekiem oraz masłem, może skutecznie złagodzić objawy podrażnienia gardła. Jednocześnie też bardzo pomocne może tutaj okazać się siemię lniane, z którego możemy zrobić specjalny napar czy też kisiel. Niezależnie jednak od zastosowanego produktu, bardzo ważne, wręcz kluczowe jest to, aby wyeliminować lub zminimalizować przyczynę występowania suchości w jamie ustnej oraz suchości błony śluzowej w gardle. Tym samym kluczowe jest zadbanie o właściwe nawilżenie powietrza, wyeliminowanie palenia papierosów czy też odstawienie produktów, które są odpowiedzialne za zwiększenie uczucia suchości oraz podrażnienia gardła człowieka. W tymże względzie należy zadbać o to wcześniej zanim pojawi się owo podrażnienie gardła, ponieważ jest to uczucie nieprzyjemne i dodatkowo także może prowadzić do większych powikłań oraz rozwoju bakterii w gardle. W kwestii właściwego nawilżenia pomieszczenia, w którym śpimy, można stosować specjalne nawilżacze mechaniczne jak również regularnie przewietrzać pomieszczenia, w których przebywamy, w których pracujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *